Stosowanie siarczanu magnezu doglebowo nie rozhartowuje roślin, które są jeszcze w spoczynku zimowym. W składzie tego nawozu nie ma azotu, stąd przepisy nałożone na OSN (Obszary Szczególnie Narażone) nie mają tu zastosowania.

Kizeryt (naturalny siarczan magnezu) rozsiewają już głównie duże gospodarstwa. Dzięki temu chcą mieć więcej czasu na przeprowadzenie nawożenia azotowego. Nawóz ten rozsiewać powinno się na około na 2-3 tygodnie przed planowanym stosowaniem nawozów azotowych. Granule tego nawozu przy glebie wilgotnej – rozpuszczają się przez ok. 2 tygodnie (zdecydowanie wolniej niż np. granule saletry amonowej).

Prognozy pogody na najbliższe tydzień mówią jednak o silniejszych mrozach. W związku z tym wielu producentów rolnych jeszcze czeka z rozsiewaniem tego nawozu, a planuje go aplikować tuż przed spodziewaną odwilżą.

Siarczan magnezu może zostać zastosowany w okolicach podania I dawki azotu w oziminach, ale jego efektywność wtedy spada i nie wspomoże wówczas na czas działania nawożenia azotowego.

Jakich dawek potrzebują oziminy?

Skład chemiczny kizerytu to: 25 proc. tlenku magnezu i 50 proc. trójtlenku siarkiBiorąc pod uwagę siarkę,  pamiętać należy, że dawka tego składnika w uprawie rzepaku powinna kształtować się w zakresie od 1/3-1/5 planowanej dawki azotu, natomiast w uprawie zbóż od 1/6 do 1/8.  W związki z powyższym w zależności od przyjętej strategii nawozowej (jesień) i zasobności gleby głównie w magnez (przy założeniu co najmniej średniej zasobności) zaleca się przybliżone dawki kizerytu w oziminach: 

Rzepak ozimy: 150-250 kg kizerytu/ha
Pszenica ozima: 100 -200 kg kizerytu/ha

Więcej na ten temat przeczytasz:
>>> Kizeryt na start ozimin