Kukurydzy nadal brakuje ciepła, bo noce są chłodne. Dlatego na niektórych roślinach widać oznaki stresu termicznego w postaci delikatnych przebarwień blaszek liściowych.

Co oznacza fioletowa barwa na liściach kukurydzy?

- Obserwowane w tym roku, ale także wielokrotnie, lecz rzadziej w latach poprzednich zasinienie kukurydzy, które w niektórych przypadkach osiągało barwę fioletową, jest naturalnym wskaźnikiem niedoboru. Roślina w ten sposób sygnalizuje stan niedoboru fosforu, głównie z powodu niskich temperatur. Trzeba mieć bowiem na uwadze jeden, lecz istotny fakt, że kukurydza należy do grupy roślin ciepłolubnych. Intensywność sygnalizacji barwnej uwidacznia się silniej, bardziej intensywnie w stanowiskach o niskiej zasobności nie tylko w przyswajalny fosfor, lecz także w magnez – wyjaśnia prof. Grzebisz.

W jego opinii, objawy te ustąpią, gdy temperatury w nocy skoczą wyraźnie powyżej 12(15)°C. Co według synoptyków ma nastąpić pod koniec obecnego tygodnia.

Jak pomóc osłabionej kukurydzy?

- Rośliny należałoby wzmocnić, by nadrobiły stracony okres wegetacji. Składnikami dobrany w odpowiedniej koncentracji są mieszanina polifosforanów potasu i siarczanu magnezu. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie fosforanów amonu (MAP, DAP), zawsze z dodatkiem siarczanu magnezu. W związku z tym, że rozwiązania te nie są sprawdzone, a zapotrzebowanie na fosfor nie jest duże, należy być bardzo ostrożnym z wielkością dawki – radzi prof. Witold Grzebisz.