Segment Agro Grupy Azoty propaguje ideę nowoczesnego rolnictwa obejmującą m.in. precyzyjne nawożenie i nawadnianie. 15 października w Łodzi odbyło się szkolenie i przekazanie pierwszych sześciu skanerów doglebowych Przedstawicielom Terenowym Grupy Azoty. Nowy sprzęt umożliwia szybką, przeprowadzaną na miejscu analizę gleby w zakresie podstawowych pierwiastków.

Skaner w czasie rzeczywistym bada próbkę gleby i za pośrednictwem specjalnej aplikacji przesyła informacje z zaleceniami dotyczącymi nawożenia. Generowany raport zawiera takie informacje o stanie żyzności gleby jak: współczynnik pH, zawartość materii organicznej (w procentach), azot całkowity, fosfor całkowity, potas wymienny, zawartość gliny i zdolność wymiany kationów.

Użycie skanerów jest uzupełnieniem obecnej oferty handlowej Grupy Azoty, w której oprócz nawozów, od ponad roku jest też usługa polegająca na analizie danych satelitarnych, w celu optymalizacji zużycia nawozów. Dzięki rozwijanej wspólnie z polskim startupem SatAgro usłudze, rolnicy otrzymują poprzez specjalną aplikację aktualną i precyzyjną informację o stanie gleby na poszczególnych uprawach. W przypadku stosowania nowoczesnych urządzeń do produkcji rolnej, istnieje możliwość przesyłania informacji i instrukcji bezpośrednio do komputerów pokładowych wykorzystywanych ciągników.

Dzięki stosowaniu aplikacji SatAgro przedsiębiorcy rolni wiedzą kiedy i w jakich ilościach stosować nawozy, aby zapewnić optymalne dawkowanie. Pozwala to uzyskiwać jak najwyższe plony przy użyciu mniejszej ilości nawozów. Korzystają na tym nie tylko producenci rolni, ale także środowisko naturalne.

Grupa Azoty jest liderem w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych.