Nawozy fosforowe kojarzą nam się najczęściej z kukurydzą. Faktycznie, pierwiastek ten ma dla tego gatunku duże znaczenie, a wręcz niedobór fosforu jest jednym z głównych czynników ograniczających plony kukurydzy.

Znaczenie fosforu

Fosfor odpowiedzialny jest między innymi za rozwój systemu korzeniowego, a także zwiększa odporność na suszę, mróz czy choroby. Wchodzi w skład związków organicznych regulujących proces fotosyntezy, a także wpływa na transport składników mineralnych przez błony komórkowe. Fosfor jest bardzo słabo mobilny w glebie, dlatego tak ważne jest umieszczenie go jak najbliżej nasion roślin uprawnych. Wykorzystanie nawozów fosforowych w pierwszym roku po zastosowaniu wynosi zaledwie 20-25%, a przy tym nie są one tanie, co stanowi kolejny powód do zadbania o jak największą efektywność zabiegu i wypracowania co najmniej średniej zasobności gleby w ten składnik.

Fosforan amonu – cena listopad 2022

Fosforan amonu, a więc choćby znany powszechnie Polidap, jest nawozem wieloskładnikowym, zawierającym 18 proc. azotu i 46 proc. fosforu, a także siarkę, w ilości zależnej od producenta. Obecnie fosforan amonu kosztuje średnio 4000 zł/t. W cenniku Agrochem Puławy Polidap pojawia się okazjonalnie, ale łatwo można zauważyć znaczące wahania jego cen, gdy w marcu br. był wyceniany na około 3550 zł/t, w maju na 5500 zł/t, a dziś cena detaliczna spadła u niektórych dystrybutorów nawet poniżej 3800 zł/t.

Superfosfaty– cena listopad 2022

Superfosfat wzbogacony to nawóz zawierający 40 proc. P2O5, 30 proc. CaO i 5 proc. SO3. Fosfor w superfosfacie wzbogaconym, ze względu na formę rozpuszczalnego w wodzie fosforanu jednowapniowego, jest łatwo przyswajalny dla roślin. Średnio za superfosfat wzbogacony trzeba obecnie zapłacić 4200 zł/t. W aktualnym cenniku Agrochem Puławy nawóz ten wyceniany jest na około 3800 zł/t, podczas gdy na początku marca było to jedynie 2500 zł/t. 

Superfosfat prosty również zawiera łatwo przyswajalny fosforan jednowapniowy, ale jego skład różni się, zależnie od producenta. Nawóz ten zawiera 18-20 proc. P2O5, 10-25 proc. CaO i 10-32 proc. SO3. Średnio za superfosfat prosty trzeba obecnie zapłacić 2000 zł/t.