Zakup nawozów sztucznych to jeden z największych wydatków na środki do produkcji. Dlatego większość rolników zapasy robi jeszcze zimą przed rozpoczęciem prac polowych.

Dariusz Jasiński, Broszków: około 12 tysięcy trzeba na nawozy wydać . To wydatek jest bardzo duży. Na początku roku niektóre zakłady obniżyły nieznacznie ceny. Pytanie tylko na jak długo? Ryszard Siwiec, prezes Zakładów Chemicznych: w tej chwili sytuacja się trochę ustabilizowała ponieważ kryzys światowy spowodował znowu schłodzenie tych, którym bańka spekulacyjna surowcowa uderzyła do głowy i mamy nadzieję te ceny ustabilizują się.

Ale wszystko zależy od cen surowców oraz gazu. W obecnej sytuacji gospodarczej wszystko może się zmienić dosłownie z  dnia na dzień.

Ryszard Siwiec, prezes Zakładów Chemicznych: Ukraina no niestety pozamykała swoje fabryki mocznika i czy nasze instalacje gazowe nie będą miały ograniczeń w gazie tak jak w tej chwili mamy. To możemy powiedzieć że ceny niższe na tę chwile nie będą.

Na korzystne warunki zakupu nawozów mogą liczyć grupy producenckie. Te mają możliwość zaopatrzyć się w nie bezpośrednio w zakładach.

Źródło: Agrobiznes/Dorota Florczyk