Priorytet w jesiennej pielęgnacji ozimin

Zdaniem Piotra Kotowskiego, by dobrze przygotować zboża i rzepak na okres zimy, należy skupić się na dwóch aspektach: dbałości o dobrze rozwinięty system korzeniowy i odpowiednie pobranie składników pokarmowych.

By dobrze przygotować rośliny do przezimowania należy zadbać o rozwój systemu korzeniowego poprzez dostarczenie im fosforu i cynku - radzi ekspert.

Rozwój systemu korzeniowego oraz pobieranie składników pokarmowych wspierać będzie dostarczenie kwasów humusowych. W ofercie firmy Timac Agro kwasy huminowe i fulwowe wchodzą w skład nawozów z kompleksem Fertiactyl.

Nasz rozmówca wspomniał o preparacie, przeznaczonym na wczesne fazy wzrostu roślin, czyli Fertiactyl Starter. Jego zadaniem ma być zapewnienie szybkiego rozwoju systemu korzeniowego bez nadmiernej wybujałości roślin oraz regeneracja roślin po zimie.

Upalne lato a biostymulacja

Jeszcze niedawno temperatury sięgały niemal 40°C, co nie pozostało obojętne na rozwój roślin uprawnych. Jak w tych warunkach sprawdziła się nowa gama biostymulatorów?

- W roku 2022 roślinom najpierw dokuczała długa, zimna wiosna, a potem upał i susza. W tych warunkach szczególnie dobre wyniki dało zastosowanie biostymulatorów Genaktis i Astelis, które dzięki działaniu antystresowemu uchroniły przed drastycznym spadkiem plonów w niesprzyjających warunkach - mówił Piotr Kotowski.

Jak zaznaczył nasz rozmówca, dobór odpowiedniego preparatu do potrzeb jest kluczowy. Na przykładzie produktu Genaktis wyjaśnił antystresowy mechanizm działania: w niesprzyjających warunkach biostymulator poprawia efektywność procesu fotosyntezy, dostarcza energii do szybkiego wykorzystania przez rośliny, ponadto wpływa na wzmocnienie ścian komórkowych - dzięki temu ograniczona zostaje utrata wody przez rośliny, które dłużej utrzymują turgor.

W okresie suszy i upału nie bez znaczenia pozostają starania o rozwój systemu korzeniowego na wczesnych etapach wzrostu roślin, bowiem lepiej rozwinięty i głębiej penetrujący korzeń pozwala sięgnąć po zapasy wody w głębszych warstwach gleby.

Piotr Kotowski weźmie udział w konferencji "Farmera" Narodowe Wyzwania w Rolnictwie już 27 października w Jachrance. W sesji agrotechnicznej zaplanowaliśmy m.in. debatę na temat efektywnego wykorzystania nawozów i środków ochrony roślin. Całą agendę wydarzenia zobaczysz TUTAJ. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu i bezpłatnej rejestracji pod tym LINKIEM.

Całą rozmowę "Farmera" z firmą Timac Agro na Agro Show 2022 obejrzycie w wideo poniżej: