- Postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na rynku - dodał Chmielowski.

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach wezwały w połowie czerwca tego roku do sprzedaży 49,5 mln akcji Zakładów Chemicznych Police, co stanowi 66 proc. głosów na WZA, oferując po 11,5 zł za akcję. ZA Tarnów nie mają akcji Polic, w wyniku wezwania chcą uzyskać 66 proc. głosów na WZA tej spółki.

Przyjmowanie zapisów w wezwaniu rozpocznie się 6 lipca, a zakończy 16 sierpnia o 16.00. Na wezwanie odpowie Skarb Państwa. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzeda 44 mln 556 tys. 840 akcji Polic, co stanowi 59,41 proc. kapitału zakładowego spółki.

W wezwaniu napisano, że "podstawowym celem kupna pakietu kontrolnego akcji ZCh Police jest wzmocnienie pozycji konkurencyjnej grupy kapitałowej Azoty Tarnów w sektorze nawozów mineralnych".

Zakłady Azotowe Tarnów planują utrzymać akcje Polic w obrocie na Giełdzie Papierów Wartościowych. Skarb Państwa ma prawie 60 proc. udziałów Polic.

Azoty Tarnów to jedno z największych polskich przedsiębiorstw branży chemicznej. Wytwarza i sprzedaje tworzywa konstrukcyjne, półprodukty, a także nawozy mineralne i chemikalia. Blisko 70 proc. sprzedaży ZA Tarnów stanowi eksport, głównie do krajów Unii Europejskiej.

"Police" zaliczane są do grupy tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. Spółka specjalizuje się w produkcji nawozów mineralnych, bieli tytanowej i chemikaliów. Zakłady są jedynym producentem pigmentów w Polsce, a także największym krajowym wytwórcą nawozów fosforowych.