- Jestem zadowolony, że Grupa Azoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny, którego wartość do 2020 roku sięgnie 7 mld zł. Spółka jest wizytówką polskiego przemysłu chemicznego i daje mi, jako nadzorującemu ją w imieniu Skarbu Państwa, powody do dumy. Inwestycja, której budowę dziś uruchamiamy, jest doskonałym przykładem na to, że polskie firmy są innowacyjne i konkurencyjne na trudnym europejskim rynku. Cieszę się, że mogę tu złożyć jedną z pierwszych wizyt jako Minister Skarbu Państwa - podkreślał w czasie uroczystości Andrzej Czerwiński, minister skarbu.

Budowa drugiej Instalacji Granulacji Mechanicznej wartej ponad 140 mln zł to największy projekt realizowany w tej chwili w obszarze nawozowym w Tarnowie. Dzięki niemu spółka będzie mogła rozszerzyć portfolio oferowanych przez siebie produktów. Nowa instalacja pozwoli również na aż dwukrotne zwiększenie zdolności produkcyjnych Saletrosanu i innych nawozów granulowanych mechanicznie. Projekt stworzy również możliwości odchodzenia od produkcji nawozów starą - pochodzącą z lat 60 ubiegłego wieku technologią granulacji wieżowej.

- Gdy w ubiegłym roku przyjmowaliśmy naszą strategię inwestycyjną do 2020 roku, myśleliśmy o tym by uczynić polską chemię najnowocześniejszym sektorem polskiego przemysłu. Dziś stawiamy kolejny ważny krok do urzeczywistnienia tych planów. Polska chemia staje się symbolem nowoczesności nie tylko u nas w kraju, ale w całej Europie i na świecie – mówił w czasie uroczystości Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.

Podpisanie aktu erekcyjnego dotyczącego Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów to kolejny krok w realizacji strategii rozwoju Grupy Azoty w ramach, której zaplanowano 68 zadań inwestycyjnych. W ciągu najbliższych 5 lat w samym Tarnowie Grupa Azoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości przekraczającej 1 mld zł. Do 2020 r. na inwestycje we wszystkich swoich spółkach Grupa zamierza przeznaczyć ponad 7 mld zł.