PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wapno granulowane - sposób na pogłówne odkwaszanie

Wapno granulowane - sposób na pogłówne odkwaszanie W trakcie wegetacji roślin można wykorzystać nawóz węglanowy granulowany. Nadaje się do aplikacji jesienią, zimą oraz wczesną wiosną i na ogół jest łatwo wchłaniany z wierzchniej warstwy gleby

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 13-04-2018 16:36

Tagi:

Jeśli dotychczas nie udało się przeprowadzić zabiegu wapnowania, a gleby są zakwaszone i rośliny gorzej się rozwijają, to ostatecznie można zadziałać wczesną wiosną. Jednak nie każdy nawóz wapniowy może być wykorzystany pogłównie.Najlepszym terminem do wapnowania gleb jest okres pożniwny, zabieg przeprowadza się jesienią, a także zimą. W praktyce nagromadzenie prac polowych w tym czasie sprawia, że nie zawsze zdąży się z zabiegiem. W późniejszym terminie warunki pogodowe również mogą nie być sprzyjające - taką sytuację mieliśmy ostatniej jesieni. Wysoka liczba opadów i uwilgotnienie gleby skutecznie uniemożliwiały wjazd w pole. Jednak glebę odkwasić trzeba, gdyż zaniechanie wapnowania na stanowisku gleb kwaśnych doprowadzi do przekształcenia glinu w jego formy toksyczne dla roślin. Część składników odżywczych, np. fosfor, stanie się niedostępna dla roślin. Na takich stanowiskach do uratowania plonu konieczne jest pogłówne zastosowanie wapnowania, możliwe tylko z użyciem węglanu wapnia (CaCO3). Wapno tlenkowe (palone, budowlane) zaaplikowane pogłównie zadziała szybko, ale zniszczy uprawę.

W trakcie wegetacji roślin można wykorzystać nawóz węglanowy granulowany. Nadaje się do aplikacji jesienią, zimą oraz wczesną wiosną i na ogół jest łatwo wchłaniany z wierzchniej warstwy gleby (nie przedostaje się głębiej, gdyż nie jest mieszany z glebą). Zaletą granul jest ograniczenie pylenia i bardziej równomierny wysiew nawozu na polu w porównaniu d o form sypkich.

KLASYFIKACJA WAPNA

Choć wapno węglanowe granulowane nie zawiera tlenku wapnia (CaO), to na etykietach produktów w myśl przepisów (Dz.U.10.183.1229) znajduje się informacja o zawartości CaO. W kraju obowiązuje klasyfikacja wapna nawozowego pod względem minimalnej zawartości CaO, z udziałem magnezu i bez niego.

Odmiany wapna nawozowego bez magnezu:

 • pozyskiwane z przerobu skał wapiennych - odmiany od 01 do 05, zawierają odpowiednio: 80, 70, 60, 50, 40 proc. CaO;
 • z produkcji ubocznej - odmiany od 06 do 09, zwierają odpowiednio: 35, 30, 25, 20 proc. CaO;
 • z naturalnej kopaliny - odmiany 06a do 09a, zwierają odpowiednio: 35, 30, 25, 20 proc. CaO;

Odmiany wapna nawozowego z magnezem:

tlenkowe:

 • 01 o zawartości CaO+MgO 75 proc., w tym MgO 25 proc.;
 • 02 o zawartości CaO+MgO 60 proc., w tym MgO 20 proc.

węglanowe:

 • 03 o zawartości CaO+MgO 50 proc., w tym MgO 15 proc.;
 • 04 o zawartości CaO+MgO 50 proc., w tym MgO 8 proc.;
 • 05 o zawartości CaO+MgO 50 proc., w tym MgO 15 proc.;
 • 06 o zawartości CaO+MgO 45 proc., w tym MgO 8 proc.;
 • 07 o zawartości CaO+MgO 40 proc., w tym MgO 8 proc.

Unijne oznaczenia, które niektórzy producenci umieszczają na etykietach produktów, dostarczają jeszcze bardziej szczegółowych informacji. Obejmują dodatkowo odmiany:

 • G.1 - wapień naturalny, np.: G.1.1a - standardowy, G1.1b - rozdrobniony, G.1.4a - ze złóż morskich standardowy, G.1.5a - kreda standardowa;
 • G.2 - wapno tlenkowe i wodorotlenkowe pochodzenia naturalnego;
 • G.3 - wapno z procesów przemysłowych;
 • G.4 - wapno mieszane;
 • G.5 - mieszanki środków wapnujących z innymi typami nawozów.

Producenci nawozów, stosując się do przepisów nakazujących podawanie zawartości pierwiastków w formie tlenkowej, przeliczają zawartość CaCO3 na CaO. Może to być mylnie odczytywane przez odbiorców, że stosują wapno tlenkowe. O tym, że tak nie jest, łatwo się przekonać, czytając atest jakościowy, jakim obowiązany jest dysponować każdy dystrybutor wapna nawozowego. Dokument wydają właściwe okręgowe stacje chemiczno-rolnicze lub Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

GRANULATY I "GRANULATY"

Dobrej jakości, efektywne wapno węglanowe granulowane jest sklasyfikowane w odmianie "04" i zawiera ponad 90 proc. czystego składnika CaCO3, co w przeliczeniu na masę tlenkową daje 50-55 proc. CaO. Surowiec do produkcji nawozu pozyskuje się ze skał w kopalniach odkrywkowych (skał wapiennych), następnie podlega on kruszeniu, oczyszczeniu z domieszek, mieleniu, suszeniu i granulowaniu.

Obok granulatu węglanu wapnia dostępna jest także w tej formie kreda. Sklasyfikowana w odmianie 07a jest węglanowym wapnem kredowym jeziornym, tzw. kredą łąkową (minimum 30 proc. CaO). Łatwo się wchłania, ale z uwagi na dużą zawartość wody musi być osuszana i przy tej okazji poddawana jest granulowaniu. Łatwo rozpuszczalnym nawozem jest także węglan wapnia kredy suchej (tzw. kreda pisząca) zaliczanej do odmiany 06a, o 5 proc. wyższej minimalnej zawartości CaO względem kredy jeziornej.

Granulatami nie są kulki uzyskiwane z drobno kruszonego i toczonego dolomitu lub innego kamienia. Po zastosowaniu produktów z przemiału dolomitu (węglany wapnia i magnezu) zauważalna zmiana odczynu gleby jest wynikiem działania magnezu, który ma o ok. 40 proc. wyższą zdolność neutralizacji kwaśnych kationów niż wapń. Dolomit wymaga mieszania z glebą. Efekty działania są widoczne przy długofalowym stosowaniu naprzemiennie z węglanami wapnia. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do jakości nawozu granulowanego, można samodzielnie wykonać prosty test rozdrobnienia wapnia.

Decydując się na wysiew wapna węglanowego granulowanego, można zastosować je razem z np.: mocznikiem, mączką fosforytową, solami potasowymi, siarczanem potasowym, wapnem tlenkowym. Krótko przed siewem mieszać można z saletrą amonową lub saletrzakiem. Przy stosowaniu innych nawozów, np. obornika, odstęp między zabiegami powinien wynosić minimum 4-6 tygodni. Nawóz węglanowy granulowany nadaje się do długiego przechowywania i nie traci swoich właściwości chemicznych pod wpływem wody. Jednak, jak wszystkie nawozy granulowane, należy go przechowywać w suchym miejscu, gdzie nie jest narażony na zawilgocenie. Dostanie się wody do nawozu (zawilgocenie) może osłabić strukturę granulek, np. kreda może ulec zbryleniu.

Artykuł ukazał się w numerze 3/2018 miesięcznika "Farmer"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (15)

 • łukasz 2019-10-18 17:17:44
  Witam mam pytanie czy potrzeba wapno granulowane mieszać z glebą czy zostawić do rozkładu nie ruszając jej?
  • Maciek 2020-02-04 12:55:18
   Zalezy od rodzaju wapna. Co do zasady, wapno z przerobu skał wapiennych, dolomity etc nalezy mieszac z glebą. Z uwagi na słąbe parametry wchłaniania, po zmieszaniu z gleba zwieksza sie powierzchnia wchłaniania. Kredy ( odmiany od 06a do 09a) mozna stosowac pogłównie, ich rozpuszczalnosc/wchłanianie nie jest uzależnione od powierzchni wchłąniania, ich struktura nie jest krystaliczna ( kamienna).
 • Paweł 2019-09-04 14:03:11
  Z całej wymienionej grupy tylko Omya i Zakłady Kredowe w Koszelówce maja krede, reszta ma "krede" albo w nazwie tylko, albo... fałszywe badania . Powód prosty, kreda wystepuje tylko ( i wyłącznie) na wschodzie Polski, okolice Mielnika i Kornicy. Reszta to wapień z przerobu skały wapiennej.
 • Paweł 2018-11-14 13:45:07
  Polecam Max Calc

  Reguluje pH gleby juz po 14 dniach od wysiewu.
  www.wapnoorganiczne.pl

  Skład nawozu MaxCalc ST:

  zawartość azotu (N) – ok. 4,7%, zawartość fosforu w przeliczeniu (P2O5) – ok 2,56% ,zawartość fosforu(P) – ok. 1,12 % ,zawartość potasu (K) – ok 1,15 % , zawartość potasu (K2O) – 1,38% , zawartość wapna i Ca(OH)2 – ok. 40%, zawartość substancji organicznej w suchej masie – ok. 48%

  Bezpieczne odkwaszanie gleby juz po 14 dniach.
  www.wapnoorganiczne.pl
  • Marcin 2019-09-04 14:12:05
   Paweł, rozumiem, ze sprzedajesz to wapno i ok. Chce Ci jednak napisac, ze : 1. Podana zawartosc pierwiastków jest niemozliwa do oszacowania, poniewaz sa to odpadki z ubojni i kazdego dnia maja inny sklad- nigdy nie bedzie tak samo, wiec podawanie dokladnej zawartosci jest nieprawdziwe 2. Działa na dziki ? Super, tylko kazde wapno tlenkowe działa na dziki, wiec to zadna rewelacja. Przeciez w jakis spoób patogeny z ubojni musicie usunać z nawozu , prawda? 3. Produkt nie jest opatentowany, a ma jedynie zgłoszenie do Urzedu Patentowego i czeka na rozpatrzenie 4. Nawóz ten nie ma i nie bedzie miec Certyfikatu Ekologicznego z uwagi na to co wyzej 5. O cenie nie pisze, niech kazdy sam przemysli i porówna
 • Farmer 2018-04-16 13:26:01
  Jakby takie dobre to po co reklamować?
  Raz kupiłem a to mokre .trudny wysiew.
  • Grzegorz 2019-03-15 14:54:11
   Moim zdaniem jest OK. Trzeba go wysiewać po prostu wysiewaczem RCW. Jest sporo organiki a działa bardzo szybko. Kontakt i serwis z dostawcą bardzo dobry, szybko i skutecznie. Ogólne polecam.
 • Gospodarz 2018-04-15 21:46:39
  @rol nick no dobra. Masz rację nawet granulat w małych dawkach coś daje i lepsze niż nic nie dać. Tylko tanio to nie wychodzi jakmBarcelona tak dawać co roku po 500 np
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.167.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.