PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wapnowanie pod uprawy jare

Wapnowanie pod uprawy jare Miejsce wapnowania w zmianowaniu ma niebagatelne znaczenie. Ogólna zasada jest taka, że zabieg ten należy stosować pod przedplon gatunku najbardziej wrażliwego na niskie pH

Późna jesień to organizacyjnie dobry czas na przeprowadzenie wapnowania. Należy dobrze wyliczyć moment wykonania tego zabiegu, aby zastosować go tam, gdzie to konieczne - również nawożenie azotowe i fosforowe z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego.Miejsce wapnowania w zmianowaniu ma niebagatelne znaczenie. Ogólna zasada jest taka, że zabieg ten należy stosować pod przedplon gatunku najbardziej wrażliwego na niskie pH. Skuteczność bowiem wapnowania jest największa w drugim, a nawet trzecim roku po rozsianiu wapna. W praktyce jednak wiemy, że niełatwo dostosować się do tej zasady. Po pierwsze, w dobie niestabilnych cen rynkowych trudno z dużym wyprzedzeniem zaplanować wieloletnie zmianowanie. Po drugie, wykonanie tego zabiegu w terminie po żniwach może być nierealne chociażby ze względu na spiętrzenie prac polowych czy brak możliwości dotrzymania terminów agrotechnicznych.

Generalnie za najlepszy okres do przeprowadzenia wapnowania uważany jest okres pożniwny. Wapno rozsianie na ściernisko i dalsze uprawki pożniwne pozwalają na dobre wymieszanie wapna z warstwą orną. Jednak w tym czasie w priorytecie skupiamy się na wykonaniu wapnowania zazwyczaj w kontekście przygotowania stanowisk pod uprawy ozime. Mało kto z tak dużym wyprzedzeniem myśli o uprawach jarych. Gatunki jare często także siejemy po późno schodzących z pola przedplonach, takich jak: burak cukrowy, kukurydza na ziarno czy późny ziemniak. Termin wapnowania oddalany jest wówczas w czasie, często do okresu zaawansowanej jesieni. Późna jesień to też dobry czas na wysiew wapna, o ile pozwoli na to pogoda. W tym okresie przeszkodą do wykonania takich zabiegów może stać się całkiem prawdopodobne wysokie uwilgotnienie gleby. Z jednej strony utrudniać ono może wjechanie ciężkiego sprzętu na pole, a z drugiej mogą pojawić się problemy podczas rozsiewu nawozu. Należy bowiem pamiętać, że wiele rodzajów wapna, zwłaszcza te w postaci sypkiej (a przede wszystkim wapno tlenkowe), ma silne właściwości higroskopijne. Po zetknięciu się z wilgocią, np. kroplami rosy, może ulegać zlasowaniu i zbrylać się w grudki.

W przypadku późnojesiennego wapnowania należy pamiętać także, że zanim wykonamy orkę zimową, najlepiej wapno wcześniej wymieszać z warstwą orną. Generalnie im więcej zabiegów mieszania wykonamy, tym efekt odkwaszania będzie szybszy i lepszy.

Z punktu widzenia przepisów prawnych, jak również ochrony środowiska, nawozów wapniowych nie można stosować na glebę zamarzniętą, zalaną lub pokrytą śniegiem.

Poza tymi obwarowaniami wapnowanie można przeprowadzić nawet w okresie zimowym.

WAPNO NAJLEPIEJ SOLO

Wybierając termin wapnowania, należy pamiętać o reakcjach, jakie zachodzą między związkami wapnia, fosforu i azotu. Dlatego nawozów zawierających azot i fosfor nie należy stosować bezpośrednio przed wapnowaniem lub po nim. Odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić minimum 4 tygodnie. W przeciwnym przypadku dojdzie do niekontrolowanych strat składników pokarmowych. Z tego samego powodu w krótkim odstępie czasowym wapnowania nie powinniśmy łączyć z aplikacją nawozów naturalnych (obornik, gnojówka, gnojowica).

WAPNO POD ZBOŻA JARE

Ze zbóż jarych to jęczmień i pszenica będą priorytetowo wymagały uregulowania odczynu. Jęczmień jary bezwzględnie wymaga wapnowania już przy pH poniżej 6,0. W pierwszej kolejności potrzebować tego będą odmiany browarne. Ich uprawa na kwaśnej glebie jest wręcz niedopuszczalna. Przy pH poniżej 5,5 dochodzi do silnej redukcji obsady kłosów, a w skrajnych przypadkach (przy pH poniżej 4,5) rośliny mogą nawet zamierać.

Pszenica jara jest nieco bardziej tolerancyjna, ale spadek pH poniżej 5,5 przyczyni się do wyraźnej obniżki plonowania ziarna. Pozostałe gatunki (pszenżyto jare, owies) wybaczą nam pewne zaniedbania w tym zakresie, ale o rekordowych plonach możemy zapomnieć. Bezpośrednio nie powinniśmy wapnować pod owies. Gdy jest taka potrzeba, lepiej zabieg ten zaplanować z przynajmniej dwuletnim wyprzedzeniem.

Zboża jare często wysiewamy po kukurydzy na ziarno. W takim przypadku stosowanie wapna na resztki kukurydziane będzie pełniło jeszcze jedną ważną funkcję. Ułatwi ono rozkład resztek pożniwnych i wspomoże tworzenie próchnicy. Co ważne, zabieg taki będzie także służył ograniczeniu rozwoju grzybów z rodzaju Fusarium. Grzyby te swobodnie rozwijają się na resztkach pożniwnych i stanowią poważne zagrożenie dla przyszłych upraw zbóż kłosowych.

BURAK WAPNUJEMY POD JEGO PRZEDPLON

Podstawą opłacalności uprawy buraka cukrowego jest uregulowany odczyn gleby. O wapnowaniu stanowiska powinniśmy już pomyśleć, gdy pH spadnie poniżej 6,0, a bezwzględnie, gdy obniży się do poziomu pH 5,5.

W praktyce rolniczej bardzo często przed siewem buraka cukrowego wykonujemy analizy chemiczno-rolnicze. Ich wyniki informują o potrzebach wapnowania i stanowią bodziec decyzyjny do przeprowadzenia takiego zabiegu. Jednak zbyt krótki odstęp czasowy pomiędzy wapnowaniem a siewem buraka może nie zapewnić wystarczająco wysokiej zmiany pH.

Myśląc o uregulowaniu odczynu pod burak cukrowy, powinniśmy go przeprowadzić pod przedplon, którym zazwyczaj są rośliny zbożowe. Takie postępowanie nie tylko gwarantuje podniesienie pH gleby, lecz także daje swobodę stosowania pod tę roślinę nawozów fosforowych, jak również obornika w terminie jesiennym.

Wapnowanie bezpośrednio pod burak bywa także niekorzystne, gdy planujemy wykonać często zalecaną dla tej uprawy orkę głęboką. Gdybyśmy rozsiali wapno przed takim zabiegiem, większość wapna pozostałaby na dnie skiby i tym samym nie odkwasiłaby nam warstwy ornej równomiernie.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli pod burak chcemy przeprowadzić jedynie tzw. wapnowanie zachowawcze (które z założenia ma nie dopuścić do spadku pH). W takim przypadku korzystanie z niewielkich dawek wapna, zwłaszcza magnezowego, jest jak najbardziej wskazane (burak ma duże zapotrzebowanie na wapń i magnez). Wówczas rozsiewamy wybrany nawóz i mieszamy go za pomocą płytkich uprawek z glebą. Następnie wykonujemy orkę zimową.

KUKURYDZA LUBI UREGULOWANY ODCZYN

Podobnie jak w przypadku pozostałych upraw, gdy pH znacznie odbiega od optymalnego, stosowanie wapna jesienią przed wiosennym siewem kukurydzy nie zapewni odpowiedniego dla tej rośliny odczynu gleby. Myśląc o kukurydzy, należy wapnować pod jej przedplon. Choć wydawałoby się, że jest to uprawa tolerująca niewielkie zakwaszenie, to spadki pH poniżej 5,5 zazwyczaj silnie wpływają na jej poziom plonowania. W przypadku kukurydzy poprawę odczynu należy przede wszystkim rozpatrywać w kontekście poprawy dostępności fosforu (w glebach kwaśnych fosfor wiąże się z glinem i żelazem w formy niedostępne dla roślin). Niskie pH i chłody wiosenne (fosfor jest słabo pobierany w niższych temperaturach) to szybka droga do poważnych i długotrwałych niedoborów tego pierwiastka. Dopuszczalne jest co prawda wapnowanie na wiosnę - najpóźniej na kilka tygodni przed siewem - jednak może ono kolidować z wiosennym przedsiewnym nawożeniem azotem i fosforem.

ZIEMNIAK NIE LUBI GLEB ŚWIEŻO WAPNOWANYCH

Ziemniak dobrze plonuje na glebach o odczynie lekko kwaśnym. Preferuje pH gleby od 5,5 do 6,5. Poradzi sobie także w przypadku odczynu kwaśnego, nawet przy pH 4,5. Fakt ten jednak nie pozostaje bez znaczenia w kontekście słabnącej dostępności składników pokarmowych. Wraz ze spadkiem pH dostępność większości makroelementów maleje. Rośnie natomiast aktywność toksycznych jonów glinu. Z ekonomicznego punktu widzenia sadzenie ziemniaka na glebach kwaśnych nie jest zatem racjonalne. W związku z powyższym ziemniak, jak każda inna uprawa, wymaga uregulowanego odczynu. Należy jednak pamiętać, że roślina ta nie toleruje świeżo zwapnowanych stanowisk. Na krótko po wapnowaniu bulwy są bardziej wrażliwe na porażenie parchem. Stąd wapnowanie pod ziemniak najlepiej zastosować na 2 lata przed wysadzeniem bulw.

GROCH, BOBIK, ŁUBINY ORAZ SOJA

Rośliny strączkowe mają zróżnicowane wymagania glebowe. Groch, bobik, soja wymagają bezwzględnie stanowisk o odczynie zbliżonym do obojętnego. Łubiny (żółty i wąskolistny) z kolei źle rosną na glebach o wysokiej zawartości wapnia. Dla tych upraw najczęściej przeznacza się przepuszczalne, lżejsze, gleby o pH 5,5-6,0. Z tym że tolerancja tych dwóch gatunków łubinów co do zakwaszenia środowiska glebowego jest nieco inna. Jedynie łubin żółty może zostać wysiany na najsłabszych glebach, o kwaśnym odczynie (toleruje spadki pH poniżej 5,0, poradzi sobie nawet przy pH 4,5). Gdy jest potrzeba, by uregulować odczyn, glebę wapnujemy przynajmniej na 2 lata przed ich wysiewem.

 

Artykuł ukazał się w październikowym wydaniu miesięcznika "Farmer"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • tadzik 2017-11-05 18:04:30
  Każdy orze jak może. Ja teraz nie mam czym rozsiać więc od kilku lat stosuje wapno granulowane ale nie jakieś Wap mag. Stosuje mniejsze dawki ale częściej i jakoś nie narzekam. Buraki są jeszcze tak zielone i ogromnie że aż szkoda je już kopać. Tylko trochę drogo wychodzi ten granulat ale efekt jest.
 • rol-nick 2017-11-05 14:49:13
  miałem 5.3 a mam 7.2. Sypnięte 3 t CaO.
  Działa.
 • rolnik 2017-11-05 14:05:29
  Zgadzam się z kolegą anty. Albo weglanowe ewentualnie, a magnez z kiesieritu można podać. Granulaty są ch... Warte
 • X 2017-11-05 09:32:49
  Ale w artykule nie jest opisane jakie masz stosować wapno,a ogólnie to wszystko prawda odnośnie wapnowania.
 • Anty! 2017-11-05 09:24:20
  Artykuł sponsorowany przez producentow wapna granulowanego , KTOREGO JEST NADPRODUKCJA , A KTO NIE JEST GŁUPI TEGO G... NIE KUPI!

  WAPNO NA POLE TYLKO MAGNEZOWE LUZEM !
  • Adam 2019-12-21 17:09:41
   Masz racje wapno granulowane to mozna porownac do parowki lub margaryny co też kiedys w czasach slusznie minionych byla wysmienita jak Czarnobyl,tylko tylko stosowac sukcesywnie wapno weglanowe i efekty gwarantowany.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.61.235
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.