Warzywa kapustne posiadają duże wymagania względem mikroelementów. Największe zapotrzebowanie wykazują na bor. Niedobór tego mikroskładnika prowadzi do wystąpienia chorób fizjologicznych, które decydują na jakość plonu. Większość gleb w Polsce jest dość uboga w bor, dlatego w okresie wegetacji wymagane jest dolistne dokarmianie upraw.

Niedobór boru bardzo często skorelowany jest z niekorzystnymi warunkami pogodowymi takimi jak: susza, nadmiar deszczu, wysoka temperatura, ale także zbyt zasadową glebą. W takim przypadku bardzo ważna jest lustracja plantacji w celu określenia występowania chorób fizjologicznych.

W warunkach deficytu boru młode liście kapusty stają się jasnozielone, a następnie grubieją, sztywnieją i stają się łamliwe. W konsekwencji dochodzi do zahamowania wzrostu. Innym objawem niedoboru jest brunatnienie najmłodszych wierzchołkowych liści i nie tworzenie się główek kapusty. Kapusta posiada obniżoną zdolność przechowalniczą.

Niedobór boru u kalafiorów prowadzi do brunatnienia róży i łodygi. Pojawiające się brunatne plamy, które ulegają gniciu. We wnętrzu łodygi tworzą się dziury jest to, tzw. jamistość głąba. Tworzące się otwory zarówno u podstawy jak i od strony górnej są miejscem infekcji grzybowych i bakteryjnych.

Ze względu na to, że bor wolno przemieszcza się w roślinie, dolistne dokarmianie nawozami zawierającymi ten mikroskładnik jest bardziej efektywne niż nawożenie doglebowe. Do jego uzupełnienia należy kilkukrotnie stosować płynne i przyswajalne nawozy borowe.

W nawożeniu dolistnym można zastosować kwas borowy, który lepiej rozpuszcza się w wodzie lub boraks w stężeniu 0,5 proc. W handlu dostępne są nawozy płynne, np. Manni-plex B (2-4l/ha) czy Bolero (1,0-1,5l/ha), które wykazują szybkie działanie, a tworząc łatwo przyswajalne kompleksy zwiększając ruchliwość boru.

Preparat o nazwie Fertileader Gold BMo w swoim składzie dodatkowo zawiera molibden. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do biczykowatości kalafiora i brokułu. Preparat posiada 70g/l boru i 40g/l manganu. Nawozy borowe mogą być również stosowane w nawożeniu dolistnym innych warzyw i drzew owocowych.