Przepisy ograniczają możliwość stosowania nawozów przed 1. Marca. Unijny przepis, który zezwala na nawożenie azotem dopiero po tym terminie nie współgra z aktualnymi warunkami i rozwojem roślin. Przepisy są niejako oderwane od rzeczywistości i stąd spotykają się z falą krytyki.

- Według naszej oceny na skutek późnego stosowania nawozów azotowych po 1 marca w ubiegłym roku nasze rolnictwo poniosło znaczące straty. Prawo nie może przeszkadzać w jego rozwoju – mówił Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w swoim piśmie kierowanym do Prezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa oraz ministra gospodarki morskiej domaga się uelastycznienia stosowania nawozów azotowych

- Resort rolnictwa będzie wnioskować do Komisji Europejskiej o jednorazowe odstępstwo dotyczące możliwości przyspieszenia o dwa tygodnie zastosowania nawozu azotowego w Polsce, w związku z obserwowanymi skutkami zmiany klimatu, powiedział Ryszard Kamiński, Podsekretarz Stanu w MRIRW na Forum Rzepakom i Zbożowym.

Na początku tego tygodnia minister Ardanowski ma wysłać do komisarza Janusza Wojciechowskiego wniosek o przyśpieszenie stosowania nawozów azotowych, jak zapewniał Ryszard Kamiński, wiceszef MRiRW, już w dzisiejszy poniedziałek. Podobny wniosek zostanie także wysłany przez Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.