Według różnych szacunków, około 80% sprzedaży przypada na podłoże uniwersalne. Stale rośnie zainteresowanie kategoriami podłoża dostosowanymi do konkretnych typów roślin, m.in. do roślin egzotycznych, cytrusów, storczyków, kaktusów, iglaków, trawników czy pelargonii. Podłoża typu premium, np. uniwersalne z osmowitem czy profilux oraz inne specjalistyczne podłoża, np. ziemia do wysiewu nasion z włóknem kokosowym, zyskują stały wzrost sprzedaży.

Największa sprzedaż podłoży do wysiewu trwa głównie w okresie wiosennym i na samym początku lata. Od 2006 roku sprzedaż w branży ziemi ogrodowej systematycznie rośnie, około 5% w skali roku, a wartość całego rynku przekroczyła już 1,3 mld zł. Rosnące zainteresowanie produktami ogrodowymi wiąże się z hobbistycznym traktowaniem ogrodnictwa przez coraz większą liczbę osób, trendem uprawy roślin warzyw i owoców również w miastach, a także rosnącą świadomością Polaków w zakresie hodowli roślin.

W ubiegłych sezonach wydatki przeciętnego Polaka na asortyment ogrodowy wynosiły około 200 złotych rocznie, co w ostatnim czasie dało blisko 9 mld zł przychodów rocznie dla branży. Fakt, że wydatki na produkty ogrodowe w innych krajach przewyższają budżet Polaków (Niemcy, Szwecja), ale ich tempo wzrostu sprzedaży nie jest tak szybkie jak w Polsce. Według prognoz, tendencja wzrostowa branży ma utrzymać się aż do 2016 roku. Dla producentów utrzymujący się popyt na nowe produkty stanowi impuls do poszerzania swojej oferty. Z podobnych względów, coraz więcej detalistów decyduje się także na worki o dużych wymiarach, dlatego też kwitnie sprzedaż worków o pojemności 80 litrów i większych.

Składnikami mieszanek podłoży najczęściej są: ziemia kompostowa (dużo próchnicy pokarmowej), darniowa (pochodząca z kompostowania darni), wrzosowa (dla roślin wymagających podłoża o odczynie kwaśnym), torf (poprawia właściwości ziemi, najczęściej stosuje się torf przejściowy), kora (źródło próchnicy), piasek (dodawany dla zwiększenia przepuszczalności gleby), węgiel brunatny (wysoka zawartość magnezu, często wykorzystywany do roślin ozdobnych) oraz substancje sztucznie wytwarzane - perlit (ułatwia dostęp powietrza do korzeni), keramzyt (wykorzystywany głównie jako ozdoba), nawozy sztuczne (wzbogacają glebę w składniki mineralne).

Źródło informacji: KOMPASS POLAND