PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wysokie ceny nawozów. UOKiK planuje podjąć działania

Wysokie ceny nawozów. UOKiK planuje podjąć działania
Drogie nawozy, ceny ostatnio wzrosły, fot. JŚS

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wnioski w sprawie wzrostu cen nawozów azotowych. Obszerne wyjaśnienie przedstawiono w piśmie z 15 grudnia. W tym zapowiedź, że w wyniku interwencji ministra rolnictwa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów planuje podjąć niezbędne działania, w celu zbadania rynku produkcji i dostaw nawozów mineralnych, a także weryfikacji czy podwyżki cen wykraczają poza podstawy makroekonomiczne.Poniżej publikujemy całą treść odpowiedzi resortu rolnictwa na wnioski KRIR. Została ona jeszcze przygotowana przed ostatnimi drastycznymi podwyżkami cen nawozów o czym pisaliśmy na portalu farmer.pl. Sprawdź jak MRiRW widzi problem drogich nawozów.

"Notowane od kilku miesięcy drastyczne wzrosty i wahania cen nawozów mineralnych bardzo niepokoją resort rolnictwa bowiem niekorzystnie oddziaływają na możliwość prowadzenia racjonalnej gospodarki nawozowej. Sytuacja ta jest wyjątkowo trudna dla rolników.

W sprawie wzrostu cen nawozów ministerstwo zwraca uwagę na zasadniczą kwestię, że podwyżki cen nawozów mineralnych w br. są związane przede wszystkim z wyraźnym wzrostem cen nawozów oraz surowców do ich produkcji (głównie gazu ziemnego) w handlu światowym.

Produkcja nawozów azotowych oparta jest na amoniaku, z którego wytwarza się obecnie około 97% nawozów azotowych. Natomiast 80-90% całkowitych kosztów produkcji amoniaku, z którego wytwarza się nawozy azotowe stanowi gaz ziemny. Z tego też powodu zmiany cen gazu są krytycznie ważne dla tego przemysłowego wytwarzania nawozów azotowych.

Zgodnie z analizą Instytutu Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie w październiku br. indeks cen nawozów Banku Światowego zwiększył się o 23,4% w porównaniu z miesiącem poprzednim do prawie 160 punktów i był najwyższy od maja 2012 r. W ciągu 12 miesięcy nawozy mineralne w handlu międzynarodowym podrożały średnio o 108,5%, w tym cena mocznika zwiększyła się 2,5-krotnie. Dla porównania indeks cen surowców energetycznych Banku Światowego wzrósł w ciągu 12 miesięcy o prawie 140%, a indeks cen gazu ziemnego – 4-krotnie, w tym gazu TTF (który jest traktowany jako punkt odniesienia cen gazu dla odbiorców europejskich) zwiększył się ponad 6-krotnie. Wyższe ceny nawozów w handlu światowym mają związek z większym popytem pod wpływem rosnących cen zbóż i roślin oleistych, ale wynikają też z wyższych cen surowców do produkcji nawozów (głównie gazu) oraz mniejszego eksportu nawozów z Chin.

W celu wsparcia rolników ministerstwo przyśpieszyło wypłatę zaliczek na dopłaty bezpośrednie dla rolników, co umożliwia dokonywanie zakupów środków produkcji, w tym nawozów. Ministerstwo prowadzi również rozmowy z krajowymi producentami nawozów (Anwil S. A., Grupa Azoty S. A.) oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych w celu poprawy sytuacji rynkowej.

Grupa Azoty S. A. obserwując wzmożony popyt na nawozy na rynku krajowym podjęła decyzję o ograniczeniu dostaw na rynki zagraniczne i przekierowaniu ich na rynek krajowy. Wolumeny dostarczane na rynki zagraniczne wynikają z zawartych wcześniej kontraktów, często wieloletnich, których niezrealizowanie wiązałoby się z dużymi karami finansowymi.

W związku z wysokim poziomem cen gazu, wielu europejskich producentów zatrzymało lub ograniczyło produkcję. Grupa Azoty S. A. oraz Anwil S. A. są jednymi z nielicznych koncernów w Europie produkujących nawozy, które nie wstrzymały lub istotnie nie ograniczyły produkcji w swoich zakładach. Grupa Azoty S. A. produkuje swoje nawozy na pełnych zdolnościach technologicznych w celu zabezpieczenia popytu na krajowym rynku.

Proces produkcji w Anwil S. A. również przebiega bez zakłóceń, a Spółka wywiązuje się ze wszystkich swoich zobowiązań kontraktowych.

Ponadto Grupa Azoty S. A. zaapelowała do swoich autoryzowanych dystrybutorów nawozów o aktywną współpracę z grupami producenckimi, spółdzielniami oraz grupami rolników w celu zapewnienia oczekiwanej dostępności do nawozów na rynku krajowym.

Zwrócono uwagę na potrzebę pilnej analizy strumienia dalszej sprzedaży nawozów, tak aby w pierwszych kolejności zabezpieczone zostały potrzeby zakupowe polskich rolników.

Jednocześnie w związku z zaistniałą sytuacją na rynku nawozów, Grupa Azoty S. A. w licznych komunikatach informuje wszystkich interesariuszy, w tym również rolników, o podejmowanych działaniach oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Członkowie Zarządu tej Spółki uczestniczą w cyklu webinariów z rolnikami, a także w spotkaniach z przedstawicielami organizacji rolniczych w celu zdefiniowania obszarów możliwej współpracy, z uwzględnieniem najważniejszych wyzwań rynku nawozowego. Podczas spotkania z parlamentarzystami w dniu 23 listopada br. Pan Tomasza Hinc - Prezes Grupy Azoty S.A. uczestnicząc w posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiedział m.in.: „Szanowni państwo, firmy produkcyjne nie mają innego wyjścia, jak ujmować w cenach swoich produktów ceny surowców, a ceny surowców drastycznie rosną, surowce drożeją. Mieliśmy bardzo dynamiczny wzrost cen gazu w ostatnich dwóch tygodniach września. Gaz w jednym z notowań przebił 160 euro za MWh. Teraz utrzymuje się w okolicach 90–100 euro za 1 MWh. Dla porównania – w zeszłym roku ceny były w granicach kilkunastu euro za 1 MWh. Państwo mogą zobaczyć, jaka jest skala podwyżek i jak dynamicznie zmienia się sytuacja na rynku.”

„Szanowni państwo, my z naszymi konkurentami wewnętrznymi i z zagranicy codziennie walczymy o rynek. Teraz mamy wyjątkową sytuację, kiedy konkurencja się zamknęła, ale jak już powiedziałem, to jest podyktowane przede wszystkim dużym ryzykiem prowadzenia tej działalności. Chciałbym powiedzieć, że my z uwagi właśnie na odpowiedzialność za cykl produkcyjny u rolników i żeby polskim rolnikom nawozów nie zabrakło, na ten moment nie ograniczaliśmy produkcji.”

„My prowadzimy produkcję i chciałbym podkreślić, że na ten moment jest pełna dostępność naszych nawozów. Można wybrać. Lista autoryzowanych dystrybutorów znajduje się na stronie Grupy Azoty – grupaazoty.com – i tam podane są telefony. Można sobie wybrać dystrybutora, można rozmawiać z każdym dystrybutorem, rozmawiać o konkretnej cenie. Cennik nasz, grupowy, u naszego dystrybutora grupowego jest na stronie Agrochem Puławy i też państwa odsyłam do strony.”

„Szanowni państwo, chciałbym podkreślić, że Grupa Azoty posiada 70 autoryzowanych dystrybutorów na terenie całego kraju. Dystrybutorzy mogą prowadzić sprzedaż na terenie całego kraju. To znaczy, że każdy dystrybutor – niezależnie od tego, gdzie jest zlokalizowany – może oferować towar na terenie całego kraju. To jest o tyle istotne, że wybór, od kogo kupuje się nawóz, jest wyborem konkretnego rolnika, spółdzielni, grup producenckich. Często jest tak, że również są organizowane przetargi na dostarczanie nawozów do dużych gospodarstw. Państwo też o tym wiedzą, że musimy wówczas konkurować. Tak że pierwsza rzecz – jest wybór spośród 70 autoryzowanych dystrybutorów.”

„Chciałbym państwa poinformować i poprosić za państwa pośrednictwem, żebyście państwo informowali rolników, że spółka w 100% należąca do Grupy Azoty – Agrochem Puławy – to jest nasz firmowy dystrybutor. Kupując w Agrochemie Puławy, jest tak, jakby rolnicy kupowali na bramie w Grupie Azoty. Szanowni państwo, to tak wygląda – jest Agrochem Puławy, jest telefon, jest strona internetowa, można zadzwonić. Składem 24- tonowym, bo też padła tutaj informacja, że rolnicy są w stanie przyjechać, są w stanie odebrać nawóz. Dlaczego, Szanowni państwo, 24-tonowym składem? Bo po prostu jest to wielkość TIR-a. Tak to wygląda. Natomiast 24 tony to jest, jak państwo wiedzą, nawóz na 50 ha, bo średnio liczy się pół tony na hektar. Jeszcze jeden ważny aspekt. „ „Szanowni państwo, podjęliśmy trudną decyzję, wcześniej niespotykaną na rynku, o opublikowaniu cenników. Na stronie Agrochemu są cenniki. Państwo pytali o ceny.

Odsyłam – na stronie jest cennik i można powiedzieć, że to jest punkt odniesienia dla całego rynku. Oczywiście spotkało się to z dużym sprzeciwem i oporem, ponieważ nie tylko grupa Azoty handluje nawozami. Chciałbym jeszcze dodać, że opublikowanie tego cennika ustabilizowało sytuację cenową na rynku.”

Ponadto w wyniku interwencji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów planuje podjąć niezbędne działania w ramach przysługujących mu kompetencji, w celu zbadania rynku produkcji i dostaw nawozów mineralnych, a także weryfikacji czy podwyżki cen wykraczają poza podstawy makroekonomiczne i czy nie są wynikiem praktyk ograniczających konkurencję."

Źródło: KRIRPodobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (133)

 • eklok 2022-01-03 18:04:12
  Przecież środowisko zagrożone i ocieplenie na Antarktydzie . A na całej Syberii ziemniaczki będzie można sadzić . Nawozy powinny być po 10 tys żeby żaden rolnik nie truł ludzi .A energia powinna być jeszcze droższa by nikt jej nie używał a jak trochę ludzi się zagłodzi to nie będzie potrzeba eutanazji i aborcji. Chyba właśnie wszystko idzie po myśli UE oszołomów i to bez strzelania do ludzi .A wywieszają się Polacy sami jak namawia jeden z liderów co ma emeryturkę na zachodzie zapewnioną.
  • jacenty 2022-01-04 22:36:26
   a można podlewać rośliny H2O??? przecież to jakaś chemia!!!!!! a ty oddychasz O2??? chcesz się otruć??? tak samo rośliny potrzebują NPKS, czy to naturalne czy sztucznie dostarczone, bez różnicy.
 • Jack 2022-01-03 00:32:35
  Zobaczymy za rok jak niebędą mieli co do gara włożyć wtedy będą się mondrować. A ziemniaki będą na sztuki kupować i chleb na kromki.
  • Kasia 2022-01-03 01:18:13
   Przynajmniej ludzie będą szanować jedzenie a nie tyle marnować, nie jeden zakopie trawnik i założy warzywniak
 • brzoza 2022-01-02 20:03:28
  Szybko rosnące ceny nawozów niepokoją niemieckich rolników i zagrażają produkcji zbóż w nadchodzącym roku. Minister rolnictwa Cem Özdemir chce korzystniejszych cen dla producentów żywności, by wyrównać poniesione przez nich nakłady finansowe. Zawiesić taryfy i zabezpieczyć dostawy Zgodnie z raportem rynkowym Niemieckiego Związku Rolników (DBV), największy wpływ na cenę nawozów azotowych miały wyższe ceny gazu ziemnego. Nawozy azotowe zanotowały wzrosty cen sięgające nawet 236 procent. Ponadto niektórzy producenci wstrzymali lub znacznie ograniczyli produkcję ze względu na wysokie ceny energii. DBV ocenia sytuację jako krytyczną. W celu uzyskania niższych cen nawozów związek rolników domaga się czasowego zawieszenia ceł antydumpingowych. Powinno to zmniejszyć presję kosztową dla europejskich rolników i zabezpieczyć dostawy zboża w nadchodzącym roku.
 • brzoza 2022-01-02 20:01:33
  W porcie Szczecin na nabrzeżu gliwickim rozładowywany jest największy statek z nawozami w historii portowej spółki przeładunkowej Bulk Cargo - Port Szczecin. Jak podaje biuro prasowe Portu Szczecin, masowiec Apolo przywiózł 23 grudnia z Omanu na Bliskim Wschodzie ponad 32,2 tys. ton mocznika. "Warto dodać, że obecnie Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA zwiększenie wydajność istniejących nabrzeży oraz buduje nowe. Wszystko w kierunku poprawy jakości obsługi ładunków w porcie Szczecin" - czytamy w komunikacie.
 • brzoza 2022-01-02 19:59:14
  Kryzys energetyczny w Europie nie ustępuje. Problemem są nie tylko wysokie ceny energii i surowców energetycznych, ale też kurczące się zapasy gazu. W całej UE rosną obawy o to, czy tej zimy nie zabraknie nam błękitnego paliwa. Największa krajowa spółka gazownicza przekonuje, że Polacy nie mają powodów do niepokoju. Jednak rosyjski Gazprom już nieraz udowodnił, że sterując podażą gazu, może wywołać niemałe zamieszanie na naszym kontynencie. Stan napełnienia magazynów w UE sięga 73 proc. w porównaniu do 93 proc. w tym samym czasie ubiegłego roku. To także mniej niż średnia z pięciu lat, która wynosi 88 proc. Bardzo wysokie ceny gazu spotowe i w kontraktach miesięcznych wskazują, że rynek obawia się o jego dostępność w okresie grzewczym. Tym bardziej że ceny na rynkach LNG są również wysokie — tłumaczy Kliszcz. Sytuacja w Europie nie pozostaje bez wpływu na polski rynek, co widzimy zwłaszcza w rosnących rachunkach za gaz. Zdaniem Kliszcza o dostępność gazu zimą nie musimy się jednak martwić. O ile do gry nie wkroczy Gazprom. — W Polsce stan napełnienia magazynów to 95 proc., więc u nas sytuacja jest podobna, jak rok wcześniej. Nie wydaje się więc, aby istniało jakieś ryzyko dostaw w naszym kraju. Problemem może być ewentualnie polityczne ograniczenie dostaw ze Wschodu — twierdzi analityk BM mBanku.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.249.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.