Przypominamy, że Yara to wiodący światowy producent nawozów z Norwegii, z kolei Lantmännen to szwedzka spółdzielnia rolnicza, prowadząca działalność od pola do stołu. Razem rozpoczęły one testowanie komercyjnej opłacalności zielonych nawozów w 2019 r., mając wspólny cel, jakim jest urzeczywistnienie pierwszego na świecie łańcucha pokarmowego wolnego od paliw kopalnych. Współpraca zaowocowała kontraktem handlowym na zielone nawozy, które od 2023 roku będą produkowane przez Yara i sprzedawane przez Lantmännen w Szwecji.

- Zamiast wykorzystywania paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny, do produkcji amoniaku – elementu budulcowego nawozów mineralnych – zielone nawozy będą produkowane z amoniaku w oparciu o energię odnawialną produkowaną w Europie, taką jak norweska energia wodna. Rezultatem będą nawozy o 80 do 90 procent niższym śladzie węglowym. Yara posiada portfel projektów dotyczących zielonego amoniaku, które będą kluczowe dla produkcji zielonych nawozów, w Norwegii, Holandii i Australii, i aktywnie pracuje nad rozszerzeniem działalności związanej z czystym amoniakiem – czytamy w komunikacie firmy Yara.

- Nasze partnerstwo z Lantmännen w celu wprowadzenia na rynek zielonych nawozów ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji łańcucha wartości żywności. Aby zrealizować porozumienie paryskie, musimy zmienić system żywnościowy, a to będzie wymagało współpracy w całym łańcuchu żywnościowym zamiast pracy w silosach. Partnerstwo Yara-Lantmännen jest konkretnym przykładem tego, jak można to zrobić – mówi Svein Tore Holsether, prezes i dyrektor generalny Yara.

Środki produkcji rolniczej znajdziesz na portalu Giełda Rolna.

Dla Lantmännen stosowanie zielonych nawozów będzie ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia rolnictwa neutralnego dla klimatu.

- Lantmännen kieruje rozwojem w kierunku rolnictwa przyszłości. Dzięki zielonym nawozom firmy Yara umożliwiamy szwedzkim rolnikom pozostanie w czołówce, oferując naszym klientom zrównoważony rozwój zgodnie z globalnymi celami klimatycznymi, a także dostarczając zrównoważoną żywność konsumentom. Dzięki temu partnerstwu możemy nadal zaspokajać rosnące zapotrzebowanie rynku na zrównoważone produkty – mówi Per Olof Nyman, prezes i dyrektor generalny grupy Lantmännen, cytowany w komunikacie.

- Nawozy zostaną włączone do programu uprawy Lantmännen Climate & Nature. Program sprawia, że rolnikom opłaca się stosować bardziej zrównoważone praktyki rolnicze. Nawozy zielone firmy Yara są ważnym dodatkowym elementem w dalszym rozwoju programu. Łącząc nawozy z paliwami niezawierającymi paliw kopalnych, transportem i rolnictwem precyzyjnym, Lantmännen będzie w stanie ustanowić łańcuch wartości wolny od paliw kopalnych – od pola do stołu – dowiadujemy się od Yara.