Rynek nawozów - burzliwa przeszłość, niepewna przyszłość

Podczas spotkania z Timac Agro podczas Panoramy Pól w Śremie w rozmowie z ekspertami firmy - Krzysztofem Oksentowiczem, Dyrektorem Handlowym oraz Piotem Kotowskim, Product Managerem - poruszyliśmy temat nowych wyzwań, z jakimi mierzą się zarówno producenci rolni, jak i producenci nawozów.

- Całe szczęście, że za cenami nawozów, idą też wyższe ceny płodów rolnych - podkreślił Krzysztof Oksentowicz.

Jak dodał nasz rozmówca, tym, co Timac Agro jako producent nawozów, może zaoferować rolnikom w obecnej sytuacji są nawozy wysokiej jakości, które zapewnią uzyskanie wysokich plonów dobrej jakości oraz powiązanie sprzedaży nawozów z opieką doradców.

- Timac Agro jest producentem nawozów, ma swoje fabryki i dobra informacja jest taka, że te nawozy mamy. Oczywiście nawozy są limitowane, nie mamy ich w nadmiarze, dlatego zachęcam do podejmowania decyzji już teraz - mówił Oksentowicz.

Ekspert dodał, że na ceny nawozów w najbliższej przyszłości największy wpływ będzie mieć dostępność surowców do ich produkcji.

Wygrali ci, którzy pozostali przy dotychczasowych dawkach nawozów

Sytuacja na rynku nawozów wielu producentów skłoniła do ograniczenia dawek nawozów. Na kondycję roślin nie pozostały obojętne także warunki atmosferyczne tej wiosny.

- Ci, którzy zastosowali normalne nawożenie, nie poszli w minimalizm, ani nie próbowali zwiększać dawek, wygrali w tym roku - mówił Piotr Kotowski.

Zdaniem Piotra Kotowskiego kluczem do pogodzenia oszczędności na nawozach i uzyskania zadowalających plonów jest planowanie nawożenia oparte na odpowiednim bilansie wszystkich makro- i mikroskładników pokarmowych. Krzysztof Oksentowicz dodał, iż Timac Agro w swoich produktach skupia się nie tylko na dostarczeniu danych pierwiastków, ale również wzbogacenie nawozów o biostymulatory, które poprawiają wykorzystanie składników pokarmowych, co w obecnej sytuacji ma duże znaczenie.

O nawożeniu nie można jednak rozmawiać bez zwrócenia uwagi na jakość gleby. W ocenie Piotra Kotowskiego tym, czego najbardziej potrzeba glebom w Polsce jest próchnica.

- Oprócz dostarczenia materii organicznej ważne jest także zarządzanie przemianami, które zachodzą już po jej dostarczeniu. Trzeba podjąć odpowiednie działanie, tak by poprowadzić proces humifikacji - tłumaczył Kotowski.

Całą rozmowę o rynku nawozów i kondycji roślin uprawnych w tym sezonie znajdziecie w wideo poniżej: