Z taką sytuacją spotkać się mogą rolnicy uprawiający kukurydze o późnym FAO czy plantatorzy buraków cukrowych. Czy wjazd na pole z wapnem podczas zimy ma sens?

Zimą zdecydowanie lepiej wapnować niż wiosną

Przede wszystkim musimy sobie jasno powiedzieć: z całą pewnością aplikacja wapna w okresie jesienno-zimowym czy też zimą jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż nawożenie wiosenne. Oczekiwanie na podanie wapna wiosną jest gorszym pomysłem z kilku powodów:

- wapno podane wiosną nie ma żadnego korzystnego wpływu na roślinę jarą, gdyż najzwyczajniej nie zadziała jeszcze w glebie,

- nie mamy pewności, czy warunki polowe będą pozwalały na wjazd w pole (np. mokre stanowiska),

- spiętrzenie prac polowych i konieczność natychmiastowych zabiegów chemicznych w innych uprawach, może spowodować odłożenie w czasie tego ważnego zabiegu,

-  stosowania nawozów wapniowych w krótkim odstępie z nawozami azotowymi i fosforowymi to duże ryzyko strat N i P powstałych na skutek niekorzystnych reakcji chemicznych.

Choćby ze względów praktycznych warto zatem wybrać nawożenie zimowe. Lepszym rozwiązaniem do wapnowania w tym okresie jest wapno węglanowe. Istotna w tym wypadku jest dawka. Przyjmuje się, że dawka stosowana w okresie późnej jesieni i zimy powinna być nieco niższa niż zwyczajowa stosowana w okresie pożniwnym.

Co mówi prawo na temat wapnowania?

Przez ostatnich kilka sezonów musimy podporządkować się wymogom ustalonym w tzw. programie azotanowym. Zdążyliśmy zatem poznać zasady stosowanie nawozów mineralnych, naturalnych i organicznych w tzw. okienku zimowym. O ile nie możemy zastosować azotu, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podać wapno.

Zgodnie z regulacjami prawnymi wapno nie powinno być stosowane w następujących przypadkach:

  • jeśli gleba jest zamarznięta na głębokości do 30 cm;
  • na glebach zalanych wodą;
  • w przypadku, gdy pole okryte jest warstwa śniegu.

W zasadzie prawo nie wnosi tu nic nowego, gdyż żaden z rolników nie wjedzie i tak na pole, jeśli będą panowały na nim wyżej wymienione warunki.

Jak stosować i kiedy?

Idealną pora dnia na aplikację wapna zimą jest poranek – gleba jest wówczas lekko zmarznięta, dzięki czemu po przejeździe sprzętu nie pozostaną koleiny, a gleba nie zostanie ugnieciona. Dzięki podaniu wapna w godzinach rannych, nie będzie również konieczności szybkiego wymieszania z glebą – nawóz naturalnie będzie pochłaniany przez glebę wraz z rozmarzaniem. Tu ważna uwaga – nie stosujemy wapna, jeśli prognozy mówią o tęgich mrozach. Jeśli zastosujemy nawoź nawet w optymalnych warunkach, ale później temperatura będzie spadać, wapno w zasadzie pójdzie „na marne”. Ani sama gleba nie będzie mogła pobrać dostarczonego nawozu, ani też nie będziemy mieli możliwości wymieszania (czyt. dobrego wymieszania) wapna.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wapnowania? Już 29 listopada o godz. 13.00 odbędzie się webinarium poświęcone wapnowaniu. Patronem wydarzenia jest Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego. Opiekę merytoryczną obejmie prof. Jarosław Potarzycki z UP w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.