Jesteśmy za połową listopada, ochłodzenie w tym czasie jest naturalne i synoptycy zapowiadają je na następny tydzień. Wprawdzie obecnie wystąpiło lekkie ocieplenie przez co rośliny nadal się rozwijają.

Podanie nawozów sprawi, że rośliny zaczną pobierać składniki i zostaną jeszcze bardziej pobudzone do wzrostu. Tymczasem powinny przejść w okres uśpienia, by móc przetrwać zimę.

- Za późno już jest na zabiegi wspomagające uprawy. Dokarmianie plantacji ozimin o tej porze roku przysporzy więcej szkody niż pożytku – powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr. hab. Witold Grzebisz, kierownik Katedry Chemii Rolnej i Biochemii Środowiska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Teraz, w razie konieczności zastosować można ochronę insektycydową przeciwko mszycom w zbożach, jeśli nie przeprowadzono jej wcześniej.

Na temat nawożenia upraw prof. dr. hab. Witold Grzebisz mówić będzie podczas V Konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie na PGE Narodowym już 20 listopada 2017 r. w w temacie "Nakarmić glebę, aby odżywić rośliny".