"Plany na najbliższe lata obejmują odsiarczanie spalin, stokaż amoniaku i nowy kompleks nawozowy" - powiedział Pokojski.

Zakłady Azotowe Puławy prowadzą zaawansowane rozmowy z kilkoma bankami w sprawie uzyskania środków na przejęcie Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych Fosfory.

Członek zarządu spółki Andrzej Kopeć wyjaśnił na konferencji prasowej, że rozmowy z bankami dotyczą uzyskania kredytu o wartości 500 mln zł na przejęcie Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych Fosfory oraz na kolejne inwestycje w następnych latach. "Rozpoczęliśmy rozmowy z dziewięcioma bankami, teraz rozmawiamy z pięcioma. Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu najbliższych tygodni" - zaznaczył. Dodał, że Puławy chciałyby być gotowe z finalizacją transakcji kupna Fosforów w okolicach 1 kwietnia.

Ciech podpisał w grudniu z ZA Puławy umowę sprzedaży 51 tys. 855 udziałów, czyli 89,46 proc. kapitału zakładowego Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych Fosfory. Przewidywana cena zakupu udziałów to 107,2 mln zł.

Zakłady Azotowe Puławy planują wydać ponad 330 mln zł na inwestycje w roku obrotowym 2010/11, z czego 180 mln zł spółka wydała już w pierwszym półroczu. W drugim kwartale roku obrotowego 2010/11 na inwestycje trafiło ponad 125 mln zł, a w skali półrocza ponad 180 mln zł.

"Czołowe projekty inwestycyjne realizowane lub finalizowane w tym okresie to: modernizacja ciągu produkcyjnego tlenownia-amoniak-mocznik, modernizacja stacji sprzęgowej, intensyfikacja i modernizacja procesu zestalania kaprolaktamu, wymiana wnętrza reaktorów amoniaków, przebudowa instalacji CO2 gazu do syntezy amoniaku, modernizacja instalacji demineralizacji wody, modernizacja pakowni saletry amonowej i budowa instalacji odsiarczania spalin" - czytamy w komunikacie spółki.

Nowym zadaniem, którego zakończenie planowane jest na koniec 2012 roku, jest budowa stokażu amoniaku o pojemności 15 tys. ton.