Ważnym tematem wiosną roku 2018 będzie prawidłowe odżywienie roślin. Słotna jesień radykalnie zmniejszyła glebowe zasoby składników mineralnych. W obliczu wysokich potrzeb pokarmowych rzepaku ozimego uzupełnienie ich będzie podstawowym czynnikiem plonotwórczym. O tym, ile, czego i kiedy wprowadzić w łan, powie dr hab. Szczepaniak.

- Potencjał plonotwórczy rzepaku zależy zarówno od stanu roślin w okresie jesiennym i wczesną wiosną, jak i jakości gleby oraz warunków meteorologicznych, które jak wiadomo w naszym klimacie są bardzo zmienne. Dlatego planując wiosenne nawożenie poza rozpoznaniem potrzeb pokarmowych należy przede wszystkim rozpoznać „warunki” panujące w danym sezonie wegetacyjnym. Tym bardziej ma to zastosowanie w roku obecnym, w którym to plantacje rzepaku z różnych przyczyn w okresie jesiennym charakteryzowały się bardzo zróżnicowanym rozwojem, a także odżywieniem – mówi zachęcając do udziału w konferencjach „Farmera” dr hab. Witold Szczepaniak.

Dodaje, że niezależnie od stanu roślin w okresie jesiennym wiosenne nawożenie rzepaku należy zaplanować w taki sposób, aby rośliny od początku wznowienia wegetacji efektywnie mogły pobierać azot i inne składniki z gleby i przetwarzać je w biomasę (rozetę liściową).

- Tylko rośliny z odpowiednio dużą rozetą – biomasą - są w stanie zakumulować odpowiednią ilość składników pokarmowych, co jest niezbędne, aby mogły wydać wysoki plon – podkreśla naukowiec.

Udział w konferencjach jest bezpłatny!

Wykładu doktora Szczepaniaka możesz wysłuchać już jutro, 9 stycznia, Zamek w Rydzynie, pl. Zamkowy 1, woj. wielkopolskie - nie zdążyłeś się zarejestrować? Nic straconego! Rejestracji dokonamy na miejscu!

Na pozostałe konferencje możesz zarejestrować się TUTAJ

11 stycznia, Zamek Topacz, ul. Główna 12, Ślęza, woj. dolnośląskie
16 stycznia, Zamek Ryn, pl. Wolności 2, woj. warmińsko-mazurskie
23 stycznia, Zamek Gniew, ul. Zamkowa 3, woj. pomorskie
25 stycznia, Hotel Salvador, ul. Lipiańska 30, Pyrzyce, woj. zachodniopomorskie
13 lutego, Hotel Artis, Sitaniec 1 k. Zamościa, woj. lubelskie.

Więcej szczegółów TUTAJ

Serdecznie zapraszamy!