Optymalna wilgotność powietrza do przeprowadzenia zabiegu opryskiwania jest w granicach 60-80 proc. W bardziej suchych warunkach, dopuszczalne jest też stosowanie zabiegu dolistnego przy wilgotności powietrza nieco powyżej 40 proc.

Kiedy jest sucho i gorąco lepiej zabieg przeprowadzić bardzo wcześnie rano, ale nie na rosę ze względu na niebezpieczeństwo ociekania cieczy roboczej.

Stosowanie nawozów w temperaturze powyżej 20°C jest nieefektywne. W takich warunkach, przy wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności powietrza kropla zdąży odparować zanim dotrze do liścia. Temperatura powietrza, przy której powinno wykonywać się zabieg to ok 15-16°C.

Przeprowadzając zabieg dokarmiania bezpośrednio po deszczu zmniejsza się stężenie cieczy, by zapobiec poparzeniu roślin. Deszcz zmywa częściowo okrywającą liście woskowinę, przez co stają się bardziej wrażliwe na działanie stosowanego roztworu.

Zawsze zabieg dokarmiania będzie bardziej efektywny, gdy przeprowadzany jest na zdrowe, suche rośliny, przy pełnym turgorze liści.

Wpływ na uwalnianie i pobranie składników z nawozu ma jego punkt higroskopijności, czyli podatność preparatu na wchłanianie wilgoci czy nawet wiązanie z wodą.

Przykładowo siedmiowodny siarczan magnezu najlepiej pobierany jest przy 90 proc. wilgotności (punkt higroskopijności nawozu). Oznacza to, że najwłaściwszą porą do jego aplikacji jest godzina ok. 3 w nocy. Najwyższa 90 proc. wilgotność powietrza panuje właśnie pomiędzy 3-4 godziną w nocy, przed punktem rosy i wówczas są najlepsze warunki dla uwalniania i pobrania składników z tego nawozu.