Azot nie jest składnikiem podawanym typowo jesienią, ale może być stosowany w tym czasie chociażby w postaci nawozów wieloskładnikowych, również nalistnych czy naturalnych. Dlatego przypominamy zasady aplikacji, które wynikają z przepisów tzw. programu azotanowego.
Program azotanowy to dokładnie rozporządzenie z "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu", które weszło w życie w połowie 2018 r. Czyli już - albo raczej dopiero - mamy ponadroczne doświadczenie funkcjonowania w ramach jego wymogów. Czy rolnikom przez to jest łatwiej i nie mają wątpliwości odnośnie przepisów? Nie. Nadal uczą się, również na zasadzie prób i błędów. Dlatego przypominamy najważniejsze zasady programu dotyczące jesiennej a plikacji nawozów.
WAŻNE TERMINY
Według nowych przepisów generalnie stosowanie nawozów możliwe jest do końca października, ale nie dotyczy to wszystkich nawozów i dodatkowo zależne jest od gruntów, gdzie są aplikowane. Jesienią nawozy naturalne stałe, np. obornik na gruntach ornych, można podawać do 31 października, ale już w uprawach trwałych, wieloletnich i na trwałych użytkach zielonych do 30 listopada (patrz tabela).
Krótsze terminy obowiązują w wypadku nawozów naturalnych płynnych, np. gnojowicy, ale też, co warto podkreślić, nawozów azotowych mineralnych. Termin ich aplikacji na gruntach ornych kończy się 20 października, chyba że:
- rolnik gospodaruje na terenie gminy objętej wykazem stanowiącym załącznik nr 2 do programu. Wówczas obowiązuje termin do 15 października,
- rolnik gospodaruje na terenie gminy objętej wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do programu. Wówczas termin aplikacji upływa 25 października.
Lista gmin jest bardzo długa, dlatego warto sięgnąć do rozporządzenia i sprawdzić, czy gmina, w której się prowadzi gospodarstwo, jest w nim uwzględniona.
ODSTĘPSTWA OD NORMY
Jak już wyżej napisaliśmy, w większości przypadków jesienią nawozy można podawać do 31 października. Są jednak pewne odstępstwa, które mogą ten termin wydłużyć do 30 listopada. Taka sytuacja miała na przykład miejsce w roku ubiegłym, kiedy to mieliśmy do czynienia z suszą, a jesień była ciepła i długa. Problem stanowiło wówczas zwłaszcza podanie nawozów naturalnych, które oczywiście w swoim składzie zawierają azot, ale też dokarmianie nalistne produktami również zawierającymi ten pierwiastek. Jak bowiem podkreślają specjaliści, terminy wskazane w programie azotanowym dotyczą wszystkich nawozów naturalnych i mineralnych niezależnie od sposobu stosowania (również i nalistnych). A literalnie rzecz ujmując, nie dotyczą różnego rodzaju nawozów organicznych i organiczno-mineralnych.
Jesienią 2018 r. było wiele interpretacji przepisów programu, ale finalnie Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej (MGWiŻŚ) zamieściło na swoich stronach internetowych odpowiedź na zagadnienia budzące wiele wątpliwości i konkretnie w nich opisało możliwości przedłużenia tegoż nawożenia do 30 listopada. Jak przedstawiono, dotyczy ono podmiotów, które nie mogły dokonać zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe. Zapis ten odnosi się zarówno do zjawisk takich jak nadmierne uwilgotnienie gleb, jak i do występowania suszy rolniczej. Biorąc pod uwagę, że suszą rolniczą jest "okres, w którym wilgotność gleby jest niedostateczna do zaspokojenia potrzeb wodnych roślin i prowadzenia normalnej gospodarki w rolnictwie", należy pamiętać, że wystąpienie tego zjawiska zależy nie tylko od lokalnych warunków klimatycznych (opady i temperatura), lecz także od cech geomorfologicznych danej zlewni. Istotne znaczenie ma również rodzaj uprawy, ponieważ poszczególne gatunki roślin reagują różnie na konkretne warunki klimatyczno-glebowe.
Niekorzystne warunki pogodowe odnoszą się również do suszy rolniczej oraz innych zdarzeń pogodowych (np. deszcz nawalny), które najczęściej występują lokalnie. W tej sytuacji producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada. Natomiast podczas lat o zwyczajowo panujących warunkach pogodowych jesienią należy dotrzymać terminów określonych w programie a zotanowym.
PO PÓŹNYCH PRZEDPLONACH
Terminy określone w tabeli dla gruntów ornych, gruntów ornych na terenie gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 2 do programu oraz gruntów ornych na terenie gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do programu nie dotyczą podmiotów, które będą zakładać uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach. Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć 30 kg N/ha. Należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)