We wtorek po południu premier Mateusz Morawiecki przedstawili założenia najnowszej tarczy antyinflacyjnej, w ramach której od 1 lutego podatek VAT na nawozy sztuczne miałby zostać obniżony z 8 proc. do 0. Projekt zmiany ustawy o VAT trafił do Sejmu.

Zerowy VAT na nawozy - co na to rolnicy?

Chwilę po ogłoszeniu najnowszych działań rządu w sieci zawrzało. Rolnicy nie kryli swojego oburzenia, bowiem dla sporej części z nich wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej nic nie zmieni - i tak dostają zwrot podatku VAT od zakupionych środków produkcji, czyli również od zakupu nawozów, od Urzędu Skarbowego, a pomysły rządu nazywają pozornymi. Jedynymi beneficjentami zerowego VAT-u są rolnicy ryczałtowi, czyli co, przeważnie prowadzący mniejsze gospodarstwa. Co więcej, krytycy pomysłu zerowego VAT-u, zwracają także uwagę na konieczność płacenia podatku za sprzedane produkty bez możliwości odzyskania VAT-u za zużyte materiały do produkcji.

Sprawdź ceny nawozów na Giełdzie Rolnej!

- Zerowy VAT to nie pomoc rolnikom, rolnicy produkujący, rozwijający się są na vacie i de facto płacą zerowy VAT, ponieważ odzyskują go w całości. Teraz tylko będą musieli zapłacić VAT za sprzedane produkty, bez możliwości odzyskania VAT-u za zużyte materiały do produkcji - czytamy w sieci na jednym z portali społecznościowych.

- Super! VAT-owcy nie mogą wyjść z zachwytu - pisze jeden z rolników, jak się domyślamy - nie będący ,,na ryczałcie".

- VAT zerowy nie obniży cen nawozu, większość rolników i tak odliczała VAT. Do czego zmierza ta polityka rządu? Najwyraźniej kpi sobie z rolników - nie kryje oburzenia jeden z farmerów pod naszym postem na Facebooku.

 

- Mnie to nie interesuje czy z VAT czy bez. Tylko aby cena była niska i opłacalna w zakupie. Aby coś zostawało za tą ciężka robotę raz w roku . Nic więcej - ubolewa jedna z rolniczek.

Nie brakuje jednak opinii, że choć faktycznie VAT-owcy nic nie zyskają na zmianie ustawy, to należy się cieszyć z tego, ze choć ryczałtowcy zyskali. 

Zapraszamy do dyskusji. Jak oceniacie planowane zmiany? Czy skorzystacie na nich?