- Jest to typowe urządzenie przenośne. Nie inwazyjne w stosunku do roślin. Bardzo łatwe w użyciu. Jak działa? Na liść należy założyć klips, który powoduje zacienienie jego powierzchni, tak żeby światło słoneczne nierozproszone nie docierało do badanego fragmentu rośliny. Taki klips należy na roślinie pozostawić na około 20 minut. Następnie sprawdzamy pomiar zawartości manganu. Aby badanie było wiarygodne, na powierzchni 1ha należy dokonać ok. 10 pomiarów. Gdy pokazuje ono pięć gwiazdek oznacza to, że zawartość składnika jest odpowiednia. Przy czterech lub trzech gwiazdkach należy zastosować interwencyjne nawożenie dolistne - mówi portalowi farmer.pl dr Błażej Chudziński - zastępca dyrektora ds. sprzedaży w firmie ADOB.

Niedobory tego składnika występują w gospodarstwach o dobrej kulturze, odpowiednim odczynie gleby i właściwych warunkach powietrzno-wodnych - tych najlepszych, w gospodarstwach, które szczególnie dbają nie tylko o ilość, ale też jakość plonów.

- Problemy z brakami manganu pojawiają się w momencie, gdy gleby mają odczyn powyżej pH 6. Dotyczy to przede wszystkich gospodarstwach dobrych, w których systematycznie wapnuje się gleby. W tym zakresie pH gleby, pobieranie makroskładników jest bardzo dobre natomiast gwałtownie spada pobieranie mikroelementów z wyjątkiem molibdenu, który jest dobrze przyswajalny przez rośliny o odczynie wyższym. Drugim czynnikiem ograniczającym pobieranie manganu jest dobrze napowietrzona gleba w której zachodzą procesy oksydacyjno-redukcyjne powodujące, że mangan przechodzi w związki nierozpuszczalne, a więc nie przyswajalne dla roślin - dodaje Chudziński.

Jak informuje specjalista mangan jest pierwiastkiem, którego niedobory u zbóż ukazują się stosunkowo późno, pierwsze objawy widoczne są dopiero na liściu flagowym. Wcześniej braki manganu są bezobjawowe. Zatem nawożenie dolistne trzeba stosować zapobiegawczo lub wykonać badanie zawartości tego składnika.

- Badania należy zaczynać od jesieni i już wówczas, warto interwencyjnie zastosować nawożenie dolistne. W wypadku zbóż jarych najlepsza jest faza około trzech-czterech liści. To jest też optymalny termin aplikacji nawozów dolistnych. W przypadku, gdy odczyn gleby przekracza 6, stosowanie nawożenia manganowego doglebowego jest nieskuteczne, ponieważ pierwiastek ten przechodzi w związki trudno rozpuszczalne w wodzie i nieprzyswajalne dla roślin, np. wodorotlenki manganu - dodaje dr Błażej Chudziński.

Urządzenie jest dość drogie, kosztuje około 4 tys. euro. Ale w miarę możliwości, jak przekonuje firma ADOB, jak ktoś się do nich odezwie i poprosi o taki pomiar, bez problemu go wykonają, bezpłatnie.