
Samosiewy zbóż należy zwalczać jesienią, jak najwcześniej to możliwe. Wówczas szybko można wykluczyć ich konkurencyjne działanie. Niestety, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Ostatecznie do walki z nimi można przystąpić w okresie wczesnej wiosny.
Wielu plantatorów rzepaku ozimego skupia się przede wszystkim na zwalczaniu chwastów dwuliściennych, a chwasty jednoliścienne w tym samosiewy zbóż, zwłaszcza jarych są bagatelizowane – wymarzną zimą. To błędne postępowanie, bo zarówno pierwsza wymieniona grupa chwastów, jak i druga potrafią występować kompensacyjnie, a ich wysoka presja może znacząco obniżyć potencjał plonowania plantacji.
Kiedy przystąpić do zwalczania samosiewów zbóż?
Z grupy chwastów jednoliściennych największym problemem w uprawie rzepaku są samosiewy zbóż – roślin przedplonowych. W zależności od technologii uprawy roli ich presja jest zróżnicowana – najmniejsza w uprawie tradycyjnej, większa w uprawie uproszczonej. Aplikacja herbicydów dedykowanych do zwalczania chwastów dwuliściennych w rzepaku nie rozwiązuje problemu samosiewów zbóż, niezbędne do ich zwalczenia jest przeprowadzenie zabiegu dedykowanego. Do zwalczania samosiewów zbóż należy przystąpić możliwie szybko – Labrador Extra 50 EC można stosować już od fazy 2 liści rzepaku. Ograniczenie presji w początkowym okresie wzrostu rzepaku pozytywnie wpłynie na jego pokrój.
Poważne konsekwencje braku zwalczania samosiewów
Obecnie rzepak może się znajdować w różnych fazach rozwojowych – od fazy wschodów (gleby przesuszone) do fazy 4.-5. liścia (plantacje założone przed 20 sierpnia). Także niezwalczane jeszcze samosiewy osiągają zaawansowane fazy rozwojowe (krzewienie). Na tym etapie można już zaobserwować negatywne skutki ich oddziaływania na roślinę uprawną. Rzepak, konkurując z nimi o światło i wodę, reaguje między innymi zmianą pokroju. Przy silnej konkurencji ze strony chwastów jednoliściennych rzepak nie wytwarza odpowiednio siedzącej rozety liściowej, a rośnie na wysokość. Stożek wzrostu ulega wyniesieniu i staje się szczególnie narażony na wymarznięcia przy braku okrywy śnieżnej. Nadmiernie zagęszczony łan pogarsza warunki fitosanitarne – zwiększa presję chorób.
Do zwalczania samosiewów zbóż w rzepaku oraz innych chwastów z grupy jednoliściennych można zastosować Labrador Extra 50 EC. Jest to herbicydy o selektywnym działaniu układowym, stosowany nalistnie po wschodach chwastów.
Środek Labrador Extra 50 EC, pobrany przez liście, przemieszczany jest do korzeni i rozłogów chwastów, powodując zahamowanie ich wzrostu i rozwoju. Działanie środka na chwasty objawia się żółknięciem, a następnie zasychaniem najmłodszych liści. Pierwsze efekty działania środka widoczne są po upływie około 7 dni, a pełny efekt w zależności od przebiegu pogody jest widoczny po około 2-3 tygodniach. Opady deszczu występujące w 3 godziny po zabiegu nie mają wpływu na działanie środka.
Jesienne stosowanie
Preparat można stosować jesienią, gdy rzepak wykształcił co najmniej pierwszą parę liści (BBCH 12). Jednak tak wczesne stosowanie graminicydów nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ istnieje obawa, że jeszcze nie wszystkie ziarniaki wzeszły. Zabieg taki należy przeprowadzić jednak przy bardzo silnej presji samosiewów.
Najczęściej zabiegi graminicydem wykonuje się w momencie, gdy rzepak wykształci od 3 do 6 liści. Zalecana dawka jednorazowego zastosowania to 0,75-2,0 l/ha. Niższe z zalecanych dawek poradzą sobie z samosiewami zbóż, ale także z miotłą zbożową czy z młodym wyczyńcem polnym. Często wówczas te gatunki osiągają najbardziej wrażliwe na działanie środka fazy rozwojowe (od fazy 2 liści do początku krzewienia). Wyższe dawki stosuje się przy zwalczaniu perzu właściwego, a najlepsze efekty uzyskuje się, gdy gatunek ten jest w fazie 4-6 liści.
Wiosenne stosowanie
Zdarza się, że samosiewy niezwalczone z różnych przyczyn zimują i pozostają do wiosny. Zabieg herbicydowy należy wykonać zaraz po rozpoczęciu wegetacji, wiosną, nie później niż do początku fazy rozwoju pąków kwiatowych (fazy „zielonego pąka”; do BBCH 50). Przy zabiegach w wysokich fazach rozwojowych rzepaku należy pamiętać o tym, że warunkiem dobrej skuteczności zabiegu jest dotarcie cieczy opryskowej do samosiewów, co przy zwartym łanie w okresie późno wiosennym może być utrudnione.
