Rośliny reagują na ochłodzenie

Chłodny kwiecień i maj spowolniły rozwój roślin. Widać to po przeciągających się wschodach upraw jarych, a także kondycji ozimin. Zboża ozime w reakcji na stres termiczny przyhamowały, a w niektórych przypadkach widoczne są na liściach żółte końcówki po działaniu przymrozku.

Jesteśmy na etapie przed tzw. zimnymi ogrodnikami, więc przymrozki są jeszcze możliwe. Warto rozważyć zastosowanie biostymulatorów i nawozów podanych dolistnie, których efekt działania jest szybko widoczny, przy zastosowaniu stosunkowo małej ilości składnika.

Biostymulatory we wsparciu ozimin

Jak pobudzić zboża ozime? Rozwiązaniem może być zastosowanie biostymulatorów. Ich działanie przybliżył nam Radosław Łaźny - doradca uprawowy firmy Agro-Sorb. Jak wyjaśniał Łaźny, zadaniem biostymulatorów na bazie aminokwasów jest przyspieszenie procesów metabolicznych, które zachodzą w roślinie. W momencie wystąpienia stresu, biostymulator łagodzi działanie tego czynnika.

-Nasze biostymulatory pochodzą z hydrolizy enzymatycznej, co pozwala nam uzyskać aminokwasy w pełni dostępne dla roślin. Ułatwiają one rozwój, poprzez przyspieszenie wszystkich procesów zachodzących w roślinie. W momencie wystąpienia spadku temperatury, gdy roślina odczuwa stres termiczny warto wykonać aplikację biostymulatorami. Niwelują one jego działanie i zabezpieczają przed wystąpieniem kolejnego chłodu – wyjaśniał doradca.

Jak dodawał, w momencie wystąpienia ochłodzenia biostymulatory pozwalają zregenerować procesy biochemiczne przeprowadzane przez zboża. By efektywnie osłonić roślinę w przypadku kolejnych prognoz z zapowiadanym przymrozkiem, doradca Agro-Sorb radził, by aplikować preparaty odpowiednio wcześnie.

-W momencie spadku temperatury lub prognozowanych przymrozków, dobrze by było wprowadzić biostymulatory przynajmniej dobę wcześniej. Przez to roślina zostanie odpowiednio zabezpieczona i całkowicie inaczej przejdzie ten stres.  – tłumaczył.

Na wielu obserwowanych plantacjach zbóż ozimych zauważalne są żółte końcówki liści. Przyczyn tego może być wiele, ale często jest to efekt zarówno niskiej temperatury i wykonania zabiegów ochrony w krótkim odstępie czasu. Po cieplejszych dniach rośliny naturalnie ulegną regeneracji, jednak by zastymulować przyrost młodych liści - tu również można zdecydować się na zastosowanie aminokwasów.