Wiosną uprawy zaatakują choroby. Na części zbóż intensywnie nawożonych już teraz widoczne jest silne porażenie mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. Pojawiły się rdze, trzeba liczyć się z łamliwością podstawy źdźbła, septoriozą liści, a w jęczmieniu z plamistością siatkową. Rozwiązania dla ochrony plantacji w fazie strzelania w źdźbło i liścia flagowego podpowiadają specjaliści z firmy Basf.

Dla intensywnie prowadzonych plantacji pszenicy Basf rekomenduje ochronę w trzech zabiegach. W terminie T1 poleca preparat Capalo 337,5 SE, który jest fabryczną mieszanina trójskładnikową substancji czynnych: epoksykonazolu, metrafenonu, fenpropimorfu i skutecznie zadziała mącznika prawdziwego zbóż i traw. Chroni także przed rdzą brunatną, septoriozą liści i plamistością liści.

W drugim zabiegu, na liść flagowy (T2) zaleca sięgnąć także po jedną ze swoich mieszanin trójskładnikowych – Adexar Plus. Preparat oparty jest o substancje czynne: piraklostrobinę, fluksapyroksad, epoksykonazol i zarejestrowany do stosowania w zbożach ozimych: pszenicy, pszenżycie, jęczmieniu. W tych trzech gatunkach zwalcza mączniaka prawdziwego i rdzę. W pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym ponadto: brunatną plamistość, septoriozę. W pszenicy także łamliwość źdźbła i fuzariozę kłosów, w pszenżycie i jęczmieniu - rynchosporiozę.

Na trzeci zabieg w terminie T3 Basf rekomenduje preparat Osiris 65 EC bazujący na substancjach z grupy triazoli (epoksykonazol, metkonazol), który niszcząco zadziała na rdze i grzyby z rodzaju Fusarium.

W plantacje mniej intensywne, do zabiegu w terminie T1 firma poleca preparat Duett Star, gotową mieszaninę dwóch substancji czynnych: fenpropimorfu i epoksykonazolu. Fungicyd zalecany jest przeciwko: mączniak prawdziwy, rdza brunatna, septorioza liści, septorioza plew, brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów, czerń kłosów, rynchosporioza, rdza jęczmienia, plamistość siatkowa jęczmienia.

W terminie T2 zaleca preparat Priaxor, mieszaninę dwóch substancji czynnych: piraklostrobiny i fluksapyroksadu. Fungicyd chroni przed najważniejszymi chorobami w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie, jęczmieniu ozimym i jarym.