Choroba jest pospolita i występuje na ziemniakach i na pomidorach. Może również porażać paprykę i oberżynę. W uprawie pod osłonami alternarioza występuje sporadycznie. Patogen jest sprawcą zgorzeli siewek we wczesnym stadium rozwoju rośliny oraz czarnej zgnilizny owoców. Zimuje na nasionach lub w porażonych resztkach roślinnych.

Pierwsze objawy choroby widoczne są w postaci brązowych plamek na liściach z widocznymi pierścieniami i jasną obwódką wokół nekrozy. Przy silnym porażeniu plamy zlewają się, prowadząc do zasychania liści. Nekrozy obejmują również ogonki liściowe, pędy, szypułki i owoce. Występowaniu choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza i częste opady deszczu. Choroba zwykle pojawia się w tym samym czasie co zaraza ziemniaczana, dlatego ochrona skupia się na zwalczaniu tych dwóch patogenów w tym samym czasie.

Do uprawy warto wybrać odmiany tolerancyjne na tę chorobę i wysiewać kwalifikowany materiał nasienny. Nie wolno uprawiać roślin w miejscu gdzie rosły ziemniaki i inne psiankowate. Ważne są również zabiegi pielęgnacyjne, które polegają na odchwaszczaniu (chwasty zwiększają wilgotność) oraz prawidłowe prowadzenie pomidorów (ciecie pędów). Unikajmy silnego zagęszczenia roślin i zwilżania liści podczas podlewania.

Zabiegi chemiczne wykonujemy w momencie występowania sprzyjających warunków do rozwoju choroby lub po zauważeniu pierwszych jej objawów. Do zwalczania wybieramy preparaty, które zwalczają alternariozę i zarazę ziemniaczaną na pomidorze. Zabiegi należy powtarzać w odstępie co 7-10 dni wykonując na przemian opryski środkami zawierającymi różne substancje czynne. Podczas oprysków należy zachować odpowiedni okres karencji dla danego preparatu według zaleceń producenta.

W pierwszej kolejności stosujemy preparaty o działaniu kontaktowym w następujących dawkach na hektar uprawy, np. Antracol 70 WG (2-2,5 kg), Penncozeb 80 WP (2kg), Polyram 70 WG (1,2-1,8 kg) lub Gwarant 500 SC (2l). Następnie warto zastosować preparaty o działaniu kontaktowo-wgłębnym, np. Acrobat MZ 69 WG (2kg) lub Curzate Cu 49,5 WP (2,5 kg) lub wgłębno-układowe, np. Amistar 250 SC czy Mirador 250 S.C. w dawce 0,8- 1l / ha.