Konferencję prowadziła Marzena Smolińska - Communication Business Partner Bayer Crop Science, która podkreślała jak ważne jest wpieranie przez naukę zrównoważonego rolnictwa, któremu Bayer kibicuje i wdraża je w praktyce. Odbyła się ona 5 grudnia w warszawie – w Światowym Dniu Gleby.

– Gleba można powiedzieć, że jest to źródło życia. Tylko pół procent światowej powierzchni globu możemy przeznaczyć na produkcję żywności, a przed nami wiele wyzwań. Dziś jest ponad 7,5 mld ludzi na ziemi, a w połowie tego wieku są prognozy, że będzie nas o 30 proc. więcej, czyli ok. 10 mld. Co to oznacza, że trzeba ją wyżywić. Postęp w rolnictwie jest nieustanny i my jako firma uczestniczymy w dostarczaniu środków produkcji, coraz bardziej innowacyjnych metod. Wyzwania jakie przed nami stoją to produkcja żywności zwiększona o połowę – mówiła podczas spotkania Iwona Krych-Stec – szef Customer Marketing Poland/Baltics, Bayer Crop Science.

Na spotkaniu po raz pierwszy została przyznana nagroda AgroBioTop. To nowy program honorujący osiągnięcia naukowe z zakresu biotechnologii, które otwierają się na nowe perspektywy dla rozwoju rolnictwa. Nagrodę ufundowaną przez Bayer (5 tys. euro) zdobyła dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska z Instytutu Ochrony Roślin PIB za badania dotyczące wirusologii roślin. W jej kapitule znajdują się m.in. prof. Maciej Żylicz (przewodniczący kapituły) - prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Tomasz Twardowski przewodniczący Komitetu Biotechnologii PAN, dr Sławomir Sowa z Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym, dr Jerzy Próchnicki - dyrektor Działu Rozwoju i Rejestracji Bayer, dział Crop Science, dr Aleksandra Małyska z Europejskiej Platformy Technologicznej „Plants for The Future” w Brukseli i dziennikarz naukowy – Marcin Rotkiewicz.

Zdaniem Matthew Frost, szefa Bayer Crop Science w Polsce i państwach bałtyckich, innowacje odgrywają kluczową rolę: wspierają rolników w stawianiu czoła wyzwaniom, a znaczenie nauki jest tu kluczowe. – Rolnictwo nowoczesne i zrównoważone: na tym koncentruje się Bayer. Chcemy propagować te wartości nie tylko przez codzienne prace badawcze i rozwojowe oraz współpracę z rolnikami, lecz i współdziałanie ze środowiskiem naukowym. Nagroda AgroBioTop jest tego wyrazem – mówił.

Dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska dziękując za przyznanie nagrody podkreślała, że tym bardziej jest ona dla niej ważna, gdyż dotyczy tego obszaru pracy badawczej, który jest bezpośrednio związany z praktyką.

- To co jest potrzebne polskiej nauce, polskiemu rolnictwu to sukces i innowacyjność, pragmatyczne podejście do efektów. Zrobienie takiego produktu końcowego, który możemy kupić w supermarkecie. Potrzebujemy zdrowej żywności, dobrej, jakościowej, takiej na której możemy polegać każdego dnia – powiedział prof. Twardowski.

Co jest potrzebne dla rolnictwa? - Nauka ma wartość dla rolnictwa jeżeli jest odpowiedzialna. Musimy poszukiwać takich systemów, które po wprowadzeniu do produkcji rolniczej będą gwarantowały nie tylko dostatek odpowiedniej jakości żywności, ale także opłacalność dla producentów i spełnienie wszystkich funkcji o charakterze społecznym – mówił dr Jerzy Próchnicki.

Podkreślił, że innowacje są podstawą sukcesu Bayer. Firma prowadzi bowiem szereg badań naukowych (polowych). W 2017 r. wykonano 480 doświadczeń ze środkami ochrony roślin, w standardzie GEP wykonanych przez Stację Badawczą Bayer Crop Science, 122 doświadczenia z śor, w standardzie GEP zlecone zewnętrznym, certyfikowanym stacjom badawczym, a także 67 doświadczenia hodowlane z odmianami rzepaku ozimego i jarego (ok. 29 000 poletek. )

- Innowacje pozwalają zoptymalizować i zrównoważyć produkcję rolniczą. Wiemy, że rolnik podejmuje ok. 40 ważnych decyzji w sezonie, chce uprawiać najlepsze odmiany roślin i minimalizować skutki działania szkodników, chorób i chwastów, chce zrównoważyć potrzeby i wymogi społeczne, ekonomiczne, środowiskowe. Nauka i technologia umożliwiają podejmowanie optymalnych decyzji przez rolnika – podkreślał na spotkaniu dr Próchnicki.

- Bardzo ważne jest żebyśmy mieli dostęp do rożnych technologii, które są aktualnie rozwijane – mówiła z kolei dr Aleksandra Małyska - dyrektor wykonawczy Europejskiej Platformy Technologicznej „Plants for The Future” w Brukseli.

Podczas konferencji powiedziano też o inicjatywie zorganizowanej przez Bayer we współpracy ze stowarzyszeniami młodych rolników: Groene Kring oraz Fédération des Jeunes Agriculteurs. Mowa o Youth Agriculture Summit 2017. To globalny szczyt, który zgromadził 100 młodych wizjonerów rolnictwa i zrównoważonego rozwoju. Celem ich obrad było znalezienie odpowiedzi na wyzwania, stojące przed ludzkością. Najpoważniejsze dotyczy zapewnienia odpowiedniej ilości i jakości żywności dla wciąż rosnącej populacji – według szacunków, w 2050 roku liczba ludności świata wzrośnie do 10 mld. Dlatego hasło tegorocznej edycji konferencji brzmiało „Wykarmić głodną planetę”.

Polskę reprezentowało dwoje delegatów: Łukasz Czech (obecny na konferencji) - student i przedsiębiorca rolny spod Lublina, a także Kasia Kostrubiec - licealistka z Gorzowa Wielkopolskiego. Ich aplikacje wybrano spośród 1200 prac z 95 krajów.

Jakie były konkluzje spotkania? - Innowacja, holistyczne podejście, współpraca, rolnictwo cyfrowe, optymalizacja, nowoczesne gatunki roślin to czynniki, które mogą budować nowoczesne, wspierane przez naukę rolnictwo – podsumowała n koniec spotkanie Marzena Smolińska.