- Jeszcze nigdy rolnictwo nie stało przed tak ogromnymi wyzwaniami, jak obecnie. Rośnie liczba ludności świata i w 2050 roku osiągnie 10 mld. Wraz z rosnącą populacją zwiększa się także zapotrzebowanie na żywność. Wg OZN będziemy potrzebować o 50 proc. więcej żywności do 2050 roku (w niektórych regionach Afryki i Azji nawet o 100 proc.). Naszą misją jest kształtowanie rolnictwa z korzyścią dla rolników, konsumentów i naszej planety–mówił podczas konferencji Joerg Rehbein, Head of Central & Eastern Europe Crop Science, Bayer.

- Dlatego po połączeniu firmy Bayer z firmą Monsanto, nadal wizja rolnictwa zrównoważonego będzie wyznaczała wszystkie nasze cele. Chcemy dalej propagować transformację cyfrową w rolnictwie jak również wszelkie innowacje pojawiające się w branży. Należy dać konsumentom dostęp do bezpiecznej, bogatej w składniki odżywcze i taniej żywności – powtarzał podczas konferencji Joerg Rehbein.

Na nadchodzący sezon nowe możliwości

Każdy nowy produkt jest tworzony z myślą o innowacyjnym, zrównoważonym rolnictwie. Na rynek Polski trafia w tym roku kilka ciekawych rozwiązań, które te cele pomagają realizować.

Nowa odsłona preparatu Huzar

Firma na nowy sezon proponuje kompleksowy i udoskonalony Huzar Activ Plus. Od swojego, znanego już dobrze rolnikom poprzednika, będzie wzbogacony o kolejną substancję czynną. Oprócz 2,4-D oraz jodosulfuronu metylosodowego do nowej wersji dołożono 7,5 g/l tienkarbazonu metylowego (związek z grupy triazolinonów).
-Dzięki temu nowy preparat w stosunku do poprzedniego oznacza się większą skutecznością w przypadku zwalczania: miotły zbożowej, wiechliny, chwastnicy jednostronnej, a także nie ujętego w etykiecie rejestracyjnej owsa głuchego. Uzyskano także poprawę działania na fiołka polnego, chabra bławatka, jasnoty i przetaczniki. Trójskładnikowy preparat ma stanowić kompleksowe, proste i wygodne rozwiązanie na chwasty w zbożach. Zwalcza bowiem 50 gatunków chwastów – mówił podczas konferencji Dariusz Szymański z firmy Bayer.

Herbicyd można stosować wiosną w fazie krzewienia zbóż (BBCH 25-29), maksymalnie do fazy pierwszego kolanka (BBCH 31). Produkt charakteryzuje łatwość stosowania: jeden produkt, bez konieczności wspomagania adiuwantami, dawka – 1,0 l/ha.

Bandur 600 SC - alternatywa dla wycofanego linuronu

Od tego sezonu dostępny w Polsce będzie herbicyd Bandur 600 SC, znany już i doceniony produkt poza granicami naszego kraju. Będzie go można stosować w uprawie ziemniaka oraz uprawach małoobszarowych takich jak: marchew, pasternak, cebula z siewu, czosnek, pietruszka, groch, słonecznik, kminek zwyczajny.

To herbicyd selektywny, o działaniu kontaktowym. Substancją czynną jest aklonifen, Jego działanie związane jest z hamowaniem dwóch enzymów aktywnych odpowiedzialnych za syntezę chlorofilu oraz syntezę karotenoidów. Po zastosowaniu chwasty bieleją (podobnie jak przy chlomazonie) Preparat działa na różnorodne chwasty: wrażliwe są chwastnica jednostronna, fiołek polny, komosa biała, średnio wrażliwe - rdestówka powojowata.

- Aklonifen działa na wiele innych nie ujętych dotychczas w etykiecie chwastów (etykieta przyjęta jest z litewskiej rejestracji, w polskiej zakres zwalczanych chwastów będzie wkrótce rozszerzony). Działa doglebowo, substancja czynna pozostaje aktywna przez 2-3 miesiące po zabiegu, ograniczając tym samym zachwaszczenie wtórne – informował podczas konferencji Radosław Suchorzewski z Bayer.

W zależności od uprawy Bandur może być stosowany w dawce 2,5-3 l/ha jako zabieg jednorazowy (przedwschodowy) lub w dawkach dzielonych (zabieg przed i po wschodach).

Conviso Smart – nowa era odchwaszczania buraka

Ta innowacyjna technologia jest owocem współpracy firm Bayer i KWS. Pierwsza opracowała herbicyd Conviso One, druga nowatorskie odmiany buraka cukrowego Smart KWS, odporne na herbicydy z grupy inhibitorów syntezy acetylomleczanowej (ALS) czyli na tzw. sulfonylomoczniki. O systemie, założeniach oraz plantacjach wdrożeniowych przeprowadzonych w różnych lokalizacjach kraju opowiedziała Dorota Muszyńska z firmy Bayer. Informacje uzupełniał zaproszony na konferencje Łukasz Warzyniak z firmy KWS.

Preparat Conviso One na plantacji będzie można stosować w dwóch zalecanych wariantach. W dawce jednorazowej 1l/ha (gdy komosa osiągnie fazę BBCH 14) lub dwukrotnie, w dawkach dzielonych po 0,5l/ha. Wówczas pierwszy zabieg należy wykonać maksymalnie gdy komosa osiągnie fazę BBCH 12, a drugi po 10-14 dniach maksymalnie gdy kolejne wschodzące chwasty komosy osiągną fazę BBCH 14. Optymalna temperatura podczas zabiegu to 10-15 st.C. Pod koniec stycznia firma KWS liczy na zarejestrowanie przez COBORU pierwszych odmian Smart. – Po tym jak odmiany będą figurować w Krajowym Rejestrze, sprzedaż tego rozwiązania będzie dużo łatwiejsza – poinformował Łukasz Wawrzyniak.

Dekalb pod szyldem Bayer

Na sezon 2019 roku zostaje także wprowadzona na rynek najnowsza odmiana kukurydzy marki DEKALB, DKC 3787. Jest to odmiana typu dent, o FAO270, z przeznaczeniem do uprawy na ziarno i bioetanol.

Jest polecana do uprawy na wszystkich stanowiskach glebowych w centralnej i południowej Polsce. W doświadczeniach łanowych DEKALB w 2018 roku w miejscowości Gumna DKC 3787 osiągnęła rekordowy plon 15.9 t/ha przy wilgotności 18,3 proc. – informowała na konferencji Katarzyna Galewicz. Odmianę cechuję dobry wigor wiosenny, średnio wysokie rośliny z nisko zawieszonymi kolbami oraz wysoka tolerancja na wyleganie łodygowe i korzeniowe. Koszulki okrywające kolby są luźne, co ułatwia oddawanie wody i przyspiesza zbiór.

"Jest Rolnik, Jest Żywność"

Pod takim hasłem rusza nowa akcja firmy Bayer, która ma na celu promowanie roli rolnictwa w łańcuchu dostaw żywności. Bariera pomiędzy konsumentami a rolnikami się powiększa, a sprzyjają temu mity i dezinformacje krążące głównie w social media. Zaciera to obraz odpowiedzialnego oraz zrównoważonego rolnictwa, które dostarcza konsumentom bezpieczną żywność. Kampania te ma w prosty sposób informować konsumentów, zwłaszcza tych, którzy ze wsią nie mają zbyt wiele wspólnego jaka jest rola współczesnego rolnika i rolnictwa.