Od kiedy klimat środkowej Europy zaczął się wyraźnie ocieplać, zaczęła wzrastać liczebność populacji mączlika warzywnego (Aleyrodes proletella), potoczne nazywanego białą muszką. Szkodnik w poszukiwaniu dogodnych miejsc do rozwoju zaczął zdobywać nowe tereny i gatunki roślin oraz wyrządzać szkody w uprawach.

Mączlik warzywny jest pluskwiakiem występującym w Europie i rodzimym dla naszej fauny. W naturze można go znaleźć na pospolicie występującym w naszym kraju glistniku jaskółczym zielu.

Z uwagi na nieco łagodniejszy klimat u naszych zachodnich sąsiadów mączlik warzywny został uznany za szkodnika jarmużu i warzyw kapustnych już w 1991 r., u nas ma taki status od ok. 4 lat. Rośliny należące do rodziny kapustowatych, w tym rzepak ozimy, zapewniają mączlikowi dobre źródło pożywienia.

Rzepak ozimy nie jest wprawdzie tak atrakcyjnym pokarmem dla mączlika warzywnego, jak jarmuż lub kapusta brukselska, ale z uwagi na znaczący areał uprawy pełni bardzo ważną rolę z punktu widzenia strategii ekspansji gatunku, która polega na jak najszerszym rozprzestrzenieniu się i osiągnięciu jak największej liczebności.

Fragment artykułu ”Mączlik warzywny - nowy szkodnik rzepaku” autorstwa prof. M. Mrówczyńskiego z IOR-BIP i dr hab. Henryka Ratajkiewicza z UP w Poznaniu, który ukazał się w najnowszym, kwietniowym wydaniu Farmera.