- Jesteśmy polską firmą i rodzimy rynek jest dla nas najważniejszy, bowiem tu rozwijamy nasze technologie i tworzymy nowe produkty. Aktywnie działamy także na rynkach międzynarodowych. Obecnie ok. 60 proc naszych przychodów pochodzi z eksportu. Jesteśmy już obecni na ponad 30 rynkach, nie tylko Europy, ale także na rynkach egzotycznych np. Brazylii, Meksyku, Chin, Tajlandii, Wietnamie itd. Dzisiaj wysłaliśmy także pierwszy kontener biostymulatora krzemowego do USA ,bo tam został także nasz produkt zarejestrowany - powiedział we słowie wstępu Hubert Kardasz, Prezes Zarządu w Przedsiębiorstwie Intermag Sp. z o.o.

Dlaczego biopreparaty?

Rynek biopreparatów bardzo dynamicznie rośnie. To odpowiedź rynku na kurczący się zasób substancji czynnych wykorzystywanych w ochronie roślin. Obecnie więcej związków chemicznych jest wycofywana niż rejestrowana. Z drugiej strony konsumenci poszukują zdrowej i bezpiecznej żywności, bez pozostałości pestycydów – a to jest szansa dla preparatów biologicznych.
- Staramy się podążać za trendami w rolnictwie, a jednym z nich jest rozwój i zwiększenie udziału w rynku środków ochrony roślin właśnie biopreparatów. Dlatego, zdecydowaliśmy się, przy współpracy z niemiecką firmą Sourcon Padena wdrożyć na rynek polskinowy produkt tego typu - Proradix – kontynuował Hubert Kardasz.

Biofungicyd, biopreparat, preparat biologiczny...

Szczegóły na temat biofungicydu omówił natomiast Marcin Oleszczak. Proradix jest polecany do zaprawiania sadzeniaków ziemniaka. Zawiera bakterie z rodzaju Pseudomonas, (dokładnie Pseudomonas sp. szczep DSMZ 13134), które ograniczają rozwój wielu grzybów sprawców chorób odglebowych. Działa głównie na Rhizoctonia solani (sprawcy ryzoktoniozy ziemniaka) i choroba ta jest wymieniona w etykiecie rejestracyjnej produktu. Doświadczenia jednak wyraźnie pokazują, że ogranicza także rozwój sprawcy parcha srebrzystego, parcha zwykłego, a także sprawców wielu chorób odglebowych w uprawie warzyw. Firma będzie się starać by rozszerzyć rejestrację produktu także w tej grupie upraw. Deklarowana zawartość bakterii to 6,6 x 1010jtk/g (3proc.). Czyli 1 gramie produktu jest ok. 66 mld komórek bakterii.

Według zapewnień firmy preparat ma także właściwości biostymulujące. Dzięki temu, że nie działa ograniczającą na kiełkowanie bulw wyrównuje wschody i zwiększa odporność rośliny na stresy w tym suszę. Co ważne, może być stosowany zarówno w uprawach konwencjonalnych jak i ekologicznych.
Produkt po raz pierwszy został zarejestrowany w Szwajcarii, a obecnie jest dostępny w 21 krajach, w tym „zawędrował” do takich krajów ziemniaczanych jak Irlandia, Holandia czy na Cypr (uprawa ziemniaka wczesnego).

Działanie biofungicydu

Pseudomonas sp. wyizolowano po raz pierwszy w niemieckim laboratorium 20 lat temu. Zauważono przy okazji, że ten mikroorganizm wchodzi w negatywnie interakcje z innymi patogenami. Oddziaływanie jest bardzo szerokie. Mikroorganizm konkuruje o przestrzeń, zasiedla ryzosferę szybciej niż większość patogenów. Konkuruje o składniki pokarmowe, produkuje kwasy organiczne, siderofory, wydziela chitenazy, enzymy rozpuszczające ścianę komórkową grzyba, w skład której wchodzi chityna.

Stosowanie biopreparatu

Zaprawianie sadzeniaków tym bioprepartem może się odbywać praktycznie w każdej zaprawiarce. Zarówno w czasie sadzenia bulw (przy użyciu zaprawiarek montowanych na sadzarkach) wówczas maksymalne zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 60g/l. Może być zastosowany także przed sadzeniem bulw (na stołach rolkowych przy użyciu opryskiwaczy ULV), w tym przypadku maksymalna, zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 2g/100 kg bulw.

Dla zwiększenia skuteczności zaleca się przed stosowaniem preparatu pozostawić przygotowany roztwór na 6-12 godzin, mieszając w regularnych odstępach czasu. Ma to na celu przyspieszenie namnażania się bakterii zawartych w biopreparacie. Nie jest to jednak warunek niezbędny do spełnienia.

W przypadku biopreperatów musimy zwracać uwagę na ich trwałość. Deklarowana okres przechowywania tego produktu to 3 miesiące w temp. 20 st.C

Według opinii firmy skuteczność biopreparatu wobec Rhizoctonia solani jest zbliżona do nowoczesnych zapraw fungicydowych dostępnych na rynku.

Wykłady i zalecenia

Premierze biofungicydu towarzyszyły także prezentacje nawiązujące do tematyki ziemniaczanej. Szczegółowo omówiono choroby odglebowe ziemniaka, jak również zwrócono uwagę na coraz większy wpływ nicieni na rozwój tej uprawy. Podczas konferencji zaprezentowano także kompletny program dokarmiania makro i mikroelementowego oraz biostymulacji ziemniaka opracowany przy użyciu preparatów firmy Intermag.