Dwie najstarsze, a zarazem największe amerykańskie firmy chemiczne w grudniu 2015 roku oficjalnie potwierdziły swoje plany koncentracji sił. Po ponad roku od medialnych doniesień o fuzji Komisja Europejska przychyliła się do wniosku. Oznacza to, że po zatwierdzeniu ze strony pozostałych światowych urzędów antymonopolowych powstanie największa światowa spółka chemiczna o łącznej wartości 130 miliardów dolarów. Do tej pory tytuł globalnego lidera w branży chemicznej należał do niemieckiej firmy Bayer, który nie pozostając w tyle za amerykańskimi koncernami, we wrześniu ubiegłego roku ogłosił fuzję z Monsanto.

Czytaj więcej: Gigantyczne przejęcie: Bayer składa kolejną ofertę Monsanto

Po połączeniu koncern będzie nosił nazwę DowDuPont i zostanie podzielony na trzy oddzielne spółki. Pierwsza ze spółek będzie działała w zakresie chemii rolnej, a wartość jej obrotów wyniesie 19 miliardów dolarów i obejmuje produkcję nasion, środków ochrony roślin i innych rozwiązań dla tej branży. Druga ze spółek skupi się na produkcji tworzyw sztucznych przeznaczonych do transportu, pakowania i budownictwa z roczną sprzedażą na poziomie 51 miliardów dolarów. Natomiast trzecia specjalizować się będzie w produktach chemicznych wykorzystywanych w takich dziedzinach jak: żywienie, nauki biologiczne oraz elektronika i bezpieczeństwo, przy sprzedaży na poziomie 13 miliardów dolarów.

– Potrzebujemy skutecznej konkurencji w branży chemii rolnej, w związku z tym firmy te są zobowiązane do opracowania nowych produktów, które będą coraz bezpieczniejsze dla ludzi i środowiska – powiedziała Margrethe Vestager komisarza ds. konkurencji w Komisji Europejskiej w swoim oświadczeniu wydanym w poniedziałek. – Nasza dzisiejsza decyzja zapewnia, że połączenie Dow i DuPont nie zmniejszy konkurencji cenowej dla istniejących pestycydów i nie spowolni poszukiwań innowacyjnych produktów chemii rolnej – dodała komisarz.

Więcej artykułów na temat konsolidacji w branży chemii rolnej:

Rozgrywka na cztery ręce – wielkie przejęcia w branży chemii rolnej

Chińczycy chcą sfinalizować przejęcie Syngenty do końca roku