To pytanie zadaje sobie wiele firm fitofarmaceutycznych, a gotowych rozwiązań poszukują rolnicy. Dlatego na łamach portalu farmer.pl sprawdzimy w warunkach polowych jeden z proponowanych zestawów. Wspólnie z firmą Agromix oraz UPL zrealizujemy taki program na plantacjach buraka cukrowego położonego w centrum kraju. Losy tych plantacji będziemy śledzić od siewu aż po zbiór. Na wielu etapach wegetacji będziemy lustrować je, dostarczając Wam wielu bieżących informacji w temacie.

O plantacji słów kilka

Dwie plantacje z burakiem cukrowym położone w centrum kraju, o łącznej powierzchni około 5 ha, założone zastały 30.03.2021 roku. Obie oddzielone od siebie o około 200 m. Na jednej z nich wysiano burak odmiany KWS Eliska, w rozstawie międzyrzędami 45 cm, a w rzędach co 18 cm. Na drugiej plantacji, wysiano odmianę z KHBC Jantar, zaprawianą neonikotynoidami, co ma rośliny uchronić przed szkodnikami wczesnego rozwoju roślin. Wysiano ją rzadziej co 20,5 cm.

Nawożenie przedsiewne pod buraki cukrowe

Na obu plantacjach pH jest uregulowane i wynosi od 6,5 do 6,7. Stanowisko odznacza się wysoka zasobnością w fosfor, średnią w potas oraz średnią do niskiej w magnez. Gleba sklasyfikowana jest jako średnia, kategorii od IIIa do IVb. Przedplonem dla obu plantacji była pszenica ozima (słoma wprowadzona do gleby). Nawożenie potasem zrealizowano w grudniu pod orkę zimową aplikując sól potasową (180 kg K2O). Na wiosnę przed siewem zastosowano wieloskładnikowy nawóz granulowany NPK, podając w nim w 18 kg N, 60 kg P2O5, 90 kg K2O oraz saletrzak z magnezem, co dodatkowo dało 81 kg N.

Przedsiewnie podano saletrzak wzbogacony magnezem Fot. A. Kobus
Przedsiewnie podano saletrzak wzbogacony magnezem Fot. A. Kobus

Siew buraków cukrowych

Pogoda sprzyjała siewom, słońce nagrzewało wierzchnią warstwę gleby. W przeciwieństwie do sezonu ubiegłego wilgoci w glebie jest jeszcze dość. Ochłodzenie po siewie i niewielkie przygruntowe przymrozki nie powinny zaszkodzić plantacjom.

Siew wykonano 30.03.2021r. Fot. A. Kobus
Siew wykonano 30.03.2021r. Fot. A. Kobus

Czas zaplanować odchwaszczanie

Zaplanowany jest już cały program odchwaszczania. Ewentualne jego modyfikacje będą podejmowane w zależności od warunków, pogody i potrzeby.

Pierwszy zabieg to będzie tzw. zabieg „czyszczący” wykonywany zostanie 3 dni przed spodziewanymi wschodami buraków. Do jego przeprowadzenia wybraliśmy herbicyd zawierającym glifosat (Roundup Plus 360 SL) oraz z adiuwant AS 500 SL.

Drugi, trzeci oraz ewentualnie czwarty zabieg herbicydowy ma na celu całkowite zniszczenie chwastów jedno- i dwuliściennych. Będzie opierać się na zestawie poniższych preparatów stosowanych w dawkach nieco obniżonych. Do każdego zabiegu dodawany będzie adiuwant Atpolan BIO 80 EC Premium, mający na celu poprawić skuteczność stosowanych mieszanin.

Program odchwaszczania, który będzie realizowany w gospodarstwie
Program odchwaszczania, który będzie realizowany w gospodarstwie

Jeśli ciekawi jesteście jak wypadnie ten program ochrony, śledźcie serwis specjalny: Uprawa buraka cukrowego - nowoczesne rozwiązania, trendy i kierunki. Zamieszczać w nim będziemy liczne wpisy, filmy i wypowiedzi eksperckie. To będzie także miejsce w którym będziemy informować Was o stanie plantacji buraka cukrowego, jak również o dostrzegalnych problemach oraz zagrożeniach.