Samica chowacza podobnika (czarny, niewielki chrząszcz, ma ok. 2,5-3 mm) wgryza się do łuszczyn, gdzie składa jaja. Z jaj wylęgają się szkodliwe larwy. Jedna larwa zjada zazwyczaj kilka nasion powodując przedwczesne żółknięcie i lekkie zdeformowanie łuszczyn.

Uszkodzenia powodowane przez chowacza ułatwiają złożenie jaj pryszczarkowi kapustnikowi, który przez otworki w łuszczynach dostaje się do ich wnętrza. Pryszczarek kapustnik radzi sobie też bez chowacza podobnika, potrafi przebić się przez delikatną skórkę łuszczyn, którą charakteryzują się obecnie uprawiane, nowoczesne odmiany rzepaku.

Zaatakowane łuszczyny przez pryszczarka kapustnika nabrzmiewają, często są zdeformowane przy wierzchołku, przedwcześnie zasychają i otwierają się, a nasiona osypują na ziemię. Uszkodzenia powodowane przez szkodniki są łatwą drogą dostępu dla niebezpiecznych chorób rzepaku: czerni krzyżowych, suchej zgniliźnie kapustnych i szarej pleśni.

- Już od kilu lat zauważmy w rzepaku ozimym rosnący problem szkodników łuszczynowych. Zmienia się klimat i to właśnie szkodniki łuszczynowe staja się dokuczliwe i niebezpieczne dla plantacji rzepaku ozimego. Już nie słodyszek rzepakowy, ale właśnie chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik - powiedział w rozmowie z redakcją prof. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego, kierownik Zakładu Entomologii.

Najczęściej zabieg zwalczający szkodniki wykonuje się przy okazji stosowania fungicydów. Z uwagi na bezpieczeństwo zapylaczy przy łączeniu fungicydów i insektycydów, należy zachować daleko idącą ostrożność.

- Samodzielnie sporządzoną mieszaninę fungicydów i insektycydów (bezpiecznych dla pszczół) trzeba zastosować zaraz po zakończeniu oblotu przez owady zapylające. Znane są przypadki zatrucia pszczół po zastosowaniu mieszanin fungicydów i insektycydów bezpiecznych dla pszczół. Z taką sytuacja mieliśmy ostatnio do czynienia koło Środy Wlkp. Na skutek łączenia preparatów zmienia się toksyczność takiej mieszaniny, potrzebny jest dłuższy czas karencji i trzeba o tym pamiętać - dodaje profesor.

Nawet, jeśli wykonano już zabieg insektycydem to plantacje nadal trzeba systematycznie lustrować. Jeśli szkodniki przekroczą próg ekonomicznej szkodliwości, wykonać zabieg insektycydem.

Próg ekonomicznej szkodliwości dla:

  • chowacza podobnika to 4 osobniki na 25 roślinach rzepaku;
  • pryszczarka kapustnika to 1 osobnik na roślinie rzepaku.