Do walki z chowaczem podobnikiem stosować można substancję czynną cypermetrynę. Zabieg wykonuje się w początkowym okresie opadania płatków kwiatowych, gdy rzepak jest w fazie BBCH 65-67, np. preparatem Cyperkill Max 500 EC w dawce 0,05 l/ha. Preparat zarejestrowany jest też do walki ze słodyszkiem rzepakowym i chowaczem czterozębnym.

Substancja czynna, zeta-cypermetryna zawarta np. w preparacie Alstar Pro 100 EW, AMMO SUPER 100 EW, w ilości 0,1 l/ha zwalcza m.in. słodyszka rzepakowego, chowacze podobnika oraz pryszczarka kapustnika, który także jest widoczny w plantacjach rzepaku.

Przeciwko tym szkodnikom wykorzystać można substancję czynną etofenproks  zawartą w insektycydzie Trebon 30 EC w dawce 0,2 (0,25) - 0,3 l/ha. Do walki zastosować można substancję esfenwalerat, na bazie tego pyretroidu oparty jest insektycyd Sumi-Alpha 050 EC, który aplikuje się w ilości 0,25 l/ha. Sprawdzi się też mieszanina fabryczna: tiachlopryd + deltametryna w preparacie Proteus 110 OD w dawce 0,5 - 0,6 l/ha.

Chowacza podobika, pryszczarka kapustnika, a także na słodyszka zadziała insektycyd zawierający acetamipryd, np. Mospilan 20 SP, który stosuje się w ilości 0,08-0,12 kg/ha.

Podziałać można też substancją tau-fluwalinat w preparacie Mavrik Vita 240 EW w dawce 0,2 l/ha. Preparat posiada rejestrację do walki ze słodyszkiem, chowaczem brukwiaczkiem i podobnikiem oraz pryszczarkiem kapustnikiem.

Substancja czynna deltametryna, np. w preparacie Decis Mega 50 EW w dawce 0,15 l/ha działa na chowacze, słodyszka, pryszczarka kapustnika oraz gnatarza rzepakowca, mszycę kapuścianą i pchełki.

Pyretroidy stosuje się w temperaturach poniżej 20°C. W wyższych temperaturach, powyżej 20°C pyretroidy nie działają skutecznie. W wysokich temperaturach najlepiej sięgnąć po preparaty należące do grupy fosforoorganicznych.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: chowacze słodyszek i...