Według synoptyków nadchodzi ocieplenie, najcieplej ma być w południowo- zachodniej Polsce, gdzie termometry w tym tygodniu wskażą 20°C. Dla roślin uprawnych oznacza to przyspieszenie wegetacji, zwłaszcza, że nie zabraknie opadów, które tylko poprawią warunki dla ich rozwoju. Niestety również przyspieszą chwasty, które szybciej rozwijają się niż rośliny uprawne - są bardziej od nich konkurencyjne.

Chwasty zwłaszcza w rzadszych plantacjach ozimin z powodzeniem opanowują plantacje ozimin i w obecnych warunkach pogodowych szybko będą rozwijać się i bez przeszkód zarastać łan. Chwasty w rzadszych łanach mają swobodny dostęp do składników pokarmowych, światła i jeszcze bardziej przyspieszą, zwłaszcza że plantacje zostały zasilone azotem.

Szybkiej interwencji herbicydem wymagają zboża ozime, szczególnie z późnego terminu siewu, w których na jesieni nie przeprowadzono zabiegu odchwaszczania. W nich największe zagrożenie stanowią teraz chwasty zimujące, które szybko odbijają po ostatnich przymrozkach. Do odchwaszczania pszenicy ozimej do fazy początku strzelania w źdźbło można zastosować różne kombinacje herbicydów.

Również zbytnio w czasie nie powinno odkładać się odchwaszczania w rokujących plantacjach rzepaku ozimego. Na polach, gdzie część roślin wypadło, rzepaki są słabe wolną przestrzeń szybko opanują chwasty i z łatwością będą zarastać łan.

Przypominamy, że zabiegu opryskiwania herbicydem nie łączy się z aplikacją nawozów mikroelemetowych. Przy takiej mieszaninie trzeba liczyć się z tym, że część składników pokarmowych zostanie stracona, ponieważ pobiorą je chwasty, a nie roślina uprawna.