Sprawcą choroby jest grzyb Cercospora beticola, który staje się aktywny przy ciepłej i wilgotnej pogodzie. Mniej więcej w połowie okresu wegetacji, na liściach buraka pojawiają się okrągłe, wklęsłe białe plamki otoczone czerwono-brunatną obwódką. W miarę rozwoju choroby, plamy pokrywają znaczną część blaszki. W konsekwencji silnie porażone liście zaczynają żółknąć i usychać.

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla młodych liści (boćwiny), które przeznaczone są na wczesny i późny zbiór (poplony) oraz plantacji nasiennych. U starszych roślin nie powoduje większego zagrożenia, chociaż ze względu na ciągłe wytwarzanie nowych liści, górna część korzenia wydłuża się, co w konsekwencji prowadzi do spadku masy korzeni. Buraki również gorzej się przechowują. Grzyb poza burakiem ćwikłowym poraża również buraka cukrowego, pastewnego, liściowego, szpinak i sałatę.

Pierwotnym źródłem zakażenia są resztki porażonych roślin pozostawionych na polu w ubiegłym roku lub zakażone wysadki buraków. Zarodniki zachowują żywotność nawet do 2 lat i mogą być przenoszone wraz z obornikiem (porażone liście zjedzone przez bydło) lub z wiatrem.

Obecnie nie ma preparatu, który by skutecznie zwalczał chwościka na buraku ćwikłowym, dlatego ważne są zabiegi profilaktyczne. Ochronę należy prowadzić już po wykiełkowaniu roślin, kiedy 50 proc. liści pokrywa glebę, stosując np. Topsin M 250 SC (12ml/100m2). Można wykonać tylko jeden zabieg w sezonie, uwzględniając 14-dniowy okres karencji.

W uprawach amatorskich i ekologicznych pomocne w zapobieganiu choroby są preparaty zwiększające odporność na choroby grzybowe m.in. Grevit 200 SL lub Biosept Active 33 SL (2-4l/m2). Z naturalnych preparatów roślinnych zapobiegawczo polecana jest gnojówka z liści skrzypu polnego.

W zwalczaniu chory istotne są zabiegi agrotechniczne. Kłębki (nasiona) przed wysiewem należy zaprawiać. Unikajmy odmian podatnych na tę chorobę. Zwykle są to buraki tworzące dużą masę liści. W przypadku, gdy choroba pojawiła się, resztki porażonych liści warto zebrać z pola, a następnie wykonać głęboką orkę. Należy wstrzymać się z uprawą buraków, stosują 3-letni płodozmian.