Obecne warunki pogodowe sprzyjają szybkiemu rozwojowi chwościka buraka cukrowego. Grzyb najintensywniej rozwija się w temperaturze 25–30°C panującej w ciągu dnia i powyżej 15°C nocą. Dzięki opadom plantacje buraka są w dobrej kondycji, międzyrzędzia są zwarte, rośliny o dużej biomasie, stąd wysoka wilgotność po deszczach zazwyczaj długo się utrzymuje.

O zagrożeniu ostrzegają koncerny cukrownicze i firmy fitofarmaceutyczne. Chwościk jest już obecny na buraku ćwikłowym.

Objawy chwościka buraka Fot. A. Kobus
Objawy chwościka buraka Fot. A. Kobus

Zwalczanie chwościka w momencie wystąpienia pierwszych objawów chorobowych (dostrzeżenia pierwszych plamek) zazwyczaj jest najskuteczniejsze. Przy założeniu, że w tym roku pierwszy zabieg fungicydowy wykonamy wcześniej niż zazwyczaj, należy się spodziewać, że na jednym nie zakończymy ochrony. Dzięki opadom plantacje buraka cukrowego wyglądają bardzo dobrze, warto je chronić by rośliny utrzymały cały garnitur liści jak najdłużej do zbioru.

Przypominamy, że o skuteczności zwalczania chwościka buraka oprócz wczesnego terminu zabiegu decydują także takie czynniki jak:

·        przemyślany dobór substancji czynnych,

·        rodzaj rozpylaczy (rozmiar 02-03)

·        ilość (min. 250-300l/ha) oraz jakość wody (pH, twardość).

Zaniechanie ochrony lub wykonanie jej w terminie spóźnionym, zwłaszcza w latach sprzyjających rozwojowi choroby, może być przyczyną znacznej straty w plonie. Grzyb potrafi szybko opanować całe liście powodując ich przedwczesne zasychanie. Roślina wówczas stara się odtworzyć aparat asymilacyjny kosztem zgromadzonych w korzeni substancji zapasowych. Korzeń przestaje przyrastać, głowa korzeniowa przybiera  stożkowaty kształt, korzenie także mają niższą zawartość cukru o około 2-3 proc.

Czym zwalczać chwościka buraka?