Do zwalczania chwastów jednoliściennych w rzepaku ozimym, a także w wielu innych uprawach CIECH Sarzyna proponuje dwa graminicydy pod nazwą handlową: Labrador Extra 50 EC oraz swoją nowość Akapit 125 EC, który zawiera znaną i cenioną za swoje właściwości substancję czynną fluazifop-p–butylu.

Optymalny dobór koformulantów do formy użytkowej herbicydu Akapit 125 EC umożliwia zastosowanie o ponad 16 proc. niższej dawki substancji czynnej w celu osiągnięcia porównywalnej skuteczności chwastobójczej przy stosowaniu innych produktów zawierających tę substancję. Dodatkowo, przejrzysty sposób dawkowania daje możliwość doboru dawki w szerokim zakresie dla większości gatunków chwastów.

- W ostatnich latach występuje coraz większy problem występowania chwastów jednoliściennych w wielu ważnych uprawach i wysoką ich kompensacją. Już kilka roślin miotły zbożowej czy chwastnicy jednostronnej na 1m2 może mieć znaczący wpływ na spadek plonu. Jednocześnie rośliny te mają bardzo dużą zdolność namnażania się, a ich nasiona mogą przetrwać w ziemi nawet do 20 lat. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów oferujemy sprawdzony środek o szerokim spektrum działania - mówi Jacek Skwira, Dyrektor Marketingu Strategicznego i Zarządzania Portfelem Produktów w biznesie AGRO Grupy CIECH.

Fluazifop-p-butylowy (kwasy arylofenoksypropionowe), na której bazuje preparat to substancja czynna zalecana do zwalczania chwastów trawiastych (w tym samosiewów zbóż) w wielu uprawach roślin dwuliściennych. Pobierany jest przez liście traw, przemieszcza się we fleomie i ksylemie. W trawach jednorocznych kumuluje się w merystemach, a w wieloletnich w korzeniach i rozłogach. Jest inhibitorem karboksylazy acetylokoenzymu A (CoA).

Minimum temperaturowe potrzebne do działania herbicydu to 5-8o C, a optymalna temperatura dla jego stosowania to 15-25o C. Nie należy wykonywać zabiegu w temperaturze powyżej 27o C. Substancja rozkłada się w ciągu okresu wegetacji, nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji można uprawiać rośliny dwuliścienne.