- Na rynku mamy kilka firm (koncernów chemicznych), które wprowadzają innowacje i nowe rozwiązania w ochronie roślin – to m.in. nowe substancje aktywne, ale nie tylko.
- Większość firm skupia się na odtwarzaniu rozwiązań wcześniej wprowadzonych przez innowatorów.
- Prawa patentowe wygasają zazwyczaj po 10 latach od ich wprowadzenia – po tym okresie substancja czynna staje się dostępna dla wszystkich zainteresowanych producentów i można ją wprowadzać do swojej oferty.
- Dlatego też te najpopularniejsze znane są na rynku od wielu lat i dostępne u niemal wszystkich producentów środków ochrony roślin.
- Czy skuteczność wszystkich preparatów opartych na danej substancji będzie taka sama?
Na to ostatnie pytanie musimy odpowiedzieć: w żadnym wypadku. Na składową skuteczności wpływa szereg innych czynników.
Substancje wspomagające decydują o skuteczności substancji
Często rozróżniamy produkty z segmentu środków ochrony roślin na oryginały i generyki. Te pierwsze są zazwyczaj droższe (choć nie jest to regułą). Produkt oryginalny – bazujący na wprowadzonej przez producenta nowej substancji aktywnej – to suma wielu etapów procesu wdrażania. Zanim nowa substancja zostanie wprowadzona na rynek, musi przejść szereg testów. Po jej wyselekcjonowaniu poprzez liczne badania dobierana jest optymalna formulacja, w tym nośniki, a także substancje wspomagające – surfaktanty, synergetyki, sejfnery. Czasem wbudowany w produkt zostaje również adiuwant. Te wszystkie elementy odpowiadają za chociażby sposób działania, np. wgłębny, okres wchłania do tkanek, odporność na spłukiwanie. Dlatego też wspomnieliśmy o tym, że substancja zto tylko pół sukcesu. W zasadzie jedno odchylenie – np. inna forma użytkowa – przy tych samych pozostałych elementach produktów na bazie tej samej substancji może powodować znaczące różnice w działaniu preparatów (...).
Komentarze