Na zbożach widoczne są mszyce, szczególnie licznie w regionach gdzie skoszono kukurydzę. Podpowiadamy, jakie insektycydy przeciwko mszycom zastosować jesienią.
Wzmożony ruch mszyc spowodowany jest zbiorami kukurydzy. Po żniwach kukurydzy mszyce przenoszą się na młode plantacje zbóż. Stwierdzenie pierwszych osobników jest podstawą do przeprowadzenia zabiegu zwalczania.
- Jesienią w temperaturach poniżej 10°C nie można liczyć na wystarczającą skuteczność substancji z grupy pyretroidów stosowanych solo, dlatego sięgamy po mieszaniny pyretriodów i neonikotynoidów – powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr. hab. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.
Do zabiegów jesiennych przeciwko mszycom zarejestrowane są gotowe mieszaniny fabryczne: Nepal 130 WG, Inazuma 130 WG, Inpower 130 WG. Oparte są na dwóch substancjach czynnych: lambda-cyhalotrynę (grupa pyretriody) i acetamiprydzie (grupa pochodnych neonikotynoidów). Preparaty te przeciwko mszycom w plantacje pszenicy ozimej stosuje się od fazy 3-9-tego liścia lub więcej.
Przy jesiennym zabiegu insektycydem musimy mieć świadomość, że w przypadku substancji o działaniu układowym potrzebny jest czas na jej przemieszczenie w roślinie oraz pobranie przez szkodnika. Jest on tym wolniejszy, im jest chłodniej.
- Obecnie w ciągu dnia jest słonecznie, gleba jest wystarczająco ogrzana i jeśli stwierdzimy obecność mszyc na polu, zabiegu lepiej nie odkładać – podkreślił profesor.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)