Alternarioza kapustowatych, zwana czernią krzyżowych lub czarną plamistością jest jedną z najgroźniejszych chorób roślin krzyżowych. W warunkach wysokiej temperatury (20-27°C) i utrzymującej się wilgotności (5 godz. zawilgocenie roślin), może dochodzić do porażenia roślin. Choroba atakuje kapustę, kapustę pekińską, kalafior i brokuł. W polskich warunkach najczęściej porażane są odmiany średniopóźne i późne z przeznaczeniem na zbiór jesienny.

Grzyb atakuje rośliny już w fazie siewek, prowadząc do ich zamierania (zgorzel siewk). Liście, podstawy łodyg dojrzałych roślin ulegają gniciu, natomiast róże kalafiora brązowieją. Choroba powoduje duże straty w uprawach, prowadząc do obniżenia jakości i wysokości plonu. Główki kapusty i róże kalafiora nie nadają się do spożycia oraz do przetwórstwa.

Grzyb atakuje najpierw starsze liście, na których pojawiają się brązowe plamy z charakterystyczną obwódką. Z czasem następuje zamieranie i wykruszanie się chorej tkanki. Może również dochodzić do gnicia podstawy liści i główek. Róże kalafiorów i brokułów na powierzchni posiadają brązowe, zapadające się plamy z czarnym mączystym nalotem. Grzyb nie poraża głębszych warstw, ale wydziela do środka toksyczne substancje.

Choroba poraża także inne warzywa, np. rzodkiew, brukiew, rzodkiewkę i rzepę, powodując gnicie zgrubień oraz pojawienie się typowych objawów, czyli plamistość liści. Porażone warzywa nie nadają się do spożycia i szybko gniją podczas przechowywania.

Źródłem zakażenia są porażone nasiona lub podłoże pod uprawę rozsady. W polu porażone grzybem zimujące resztki roślin są także przyczyną pojawienia się choroby. Metody zapobiegania występowania alternariozy polegają na zabiegach agrotechnicznych (usuwanie resztek roślinnych, zmianowanie) oraz chemicznych.

Po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby lub zapobiegawczo, gdy istnieją dogodne warunki do pojawienia się choroby, należy wykonać zabieg chemiczny odpowiednimi preparatami. Zabiegi przeprowadzamy dwukrotnie w odstępie 7 dni, zachowując okres 14-dniowej karencji. W zapobieganiu i w zwalczaniu tej choroby, jak również szarej pleśni, polecane są następujące fungicydy: Amistar 250 SC, Mirador 250 SC w dawce 0,8l/ha, Rovral Aquaflo 500 SG (1l/ha) oraz Signum 33 WP (1kg/ha), Polyversum WP (0,1 kg/ha).