- Jak jesteśmy do tego przygotowani, jakie działania resort podejmuje by wszystkich polskich rolników powiadomić, uzbroić w odpowiednią wiedzę w jaki sposób się to odbędzie? - pytał Ardanowski podczas komisji.
- Chciałbym przypomnieć, że kwestia integrowanej ochrony roślin nie jest niczym nowym dla naszych rolników, bo oni od dawna te zasady stosowali w praktyce. To są po prostu zasady racjonalnego gospodarowania i uprawy - odpowiedział Bogusław Rzeźnicki, zastępca dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w MRiRW.
Jak dodał, cały etap przygotowań opisany został w Krajowym Planie Działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin na lata 2013 - 2017.
- Najważniejsze działania to na pewno metodyki opracowywane przez Instytut Ochrony Roślin. Najważniejsze metodyki dla głównych upraw są już przygotowane i do końca roku zostaną opracowane. Wszystkie materiały są umieszczane na stronach internetowych, tak aby mogły być powszechnie wykorzystywane przez wszystkich zainteresowanych. To jest pakiet podstawowych informacji jak w praktyce realizować wymóg integrowanej ochrony - podkreślał Rzeźnicki.
Dyrektor podkreślał też rolę doradztwa.
- W Ośrodkach Doradztwa Rolniczego została wybrana grupa ponad 650 doradców, którzy w tym roku z projektu zorganizowanego przez resort rolnictwa, zostali przeszkoleni i prowadzą kwestie upowszechniania doradztwa bezpośrednio na terenie poszczególnych województw. Ci doradcy będą cyklicznie szkoleni w zakresie integrowanej ochrony roślin. Mają wdrażać systemy wspomagania decyzji czy pomagać rolnikom w tym zakresie - zaznaczał Bogusław Rzeźnicki.
Dodatkowo w przyszłym roku, jak podkreślił przedstawiciel resortu, zostanie zorganizowana duża kampania informacyjna. Wymienił też współpracę z prasą branżową.
Czy rzeczywiście rolnicy czują się uzbrojeni w wiedzę na temat integrowanej ochrony roślin?
11 grudnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się konferencja Farmera na której będą poruszane m.in. te zagadnienia. Zapraszamy!
Komentarze