Stosując oprysk przeciwko patogenom chorobotwórczym w terminie T1 oczekujemy efektu ich działania i zatrzymania postępu chorób. Lustrując zboża po zabiegu i stwierdzając brak występowania chorób na 3 i 4 liściu lub ich obecność w 1- 5 proc. nie powinniśmy jednak nosić się z zamiarem rezygnacji z zabiegu T2.

Jeśli patogeny wcześniej, przed terminem T1 zostały stwierdzone na roślinach oznacza to, że po ustaniu działania fungicydów, przy sprzyjających warunkach wznowi się rozprzestrzenianie chorób. Wystarczy bowiem niewielka ilość opadów, wzrost temperatur (taką sytuację obserwujemy obecnie) i grzyby będą szybko się rozwijać. Tym bardziej, że w miarę wzrostu roślin, łan staje się coraz bardziej gęsty i trudniejsze jest jego przewietrzanie.

Pojawienie się chorób na liściu podflagowym i flagowym powoduje słabsze plonowanie zbóż. Dlatego chcąc zablokować szkodliwe działanie chorób niezbędne jest terminowego przeprowadzenie zabiegu T2.

Termin zabiegu T2 przypada na BBCH 39-49, tj. od całkowicie rozwiniętego liścia flagowego do momentu gdy widoczne są pierwsze ości. W przypadku, gdy stwierdza się brak objawów chorobowych może być wykonany bliżej BBCH 49.

Oprysk fungicydami w terminie T2 nie powinien być pominięty i najlepiej jeśli wykonany jest jeszcze przed pojawem chorób na liściu podflagowym i flagowym. Najpóźniej powinien być stosowany po stwierdzeniu pierwszych objawów chorób na liściu podflagowym i flagowym.

 

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie "fungicydy"