Mówiąc o precyzji w ochronie roślin, nie sposób tu przytoczyć tła, w jakim przychodzi rolnikowi obecnie gospodarować. W rolnictwie zaczyna brakować chociażby podstawowych narzędzi dlatego, że drastycznie kurczy się asortyment substancji czynnych. Klimat się zmienia, a więc zmieniają się też uwarunkowania środowiskowe prowadzenia upraw.

Jest także duże ryzyko pogorszenia opłacalność z produkcji rolnej. Mają na to wpływ między innymi zawirowania na rynku nawozów, ale także coraz częściej na rynku środków ochrony roślin. Takie sytuacje niosą ze sobą zagrożenia ze strony stosowania nielegalnych rozwiązań, co niestety może przerodzić się w jeszcze poważniejszy problem na naszych polach. 

W to wszystko wchodzą powoli w życie założenia Europejskiego Zielonego Ładu. To jest niezaprzeczalny fakt i niestety musimy się  tym pogodzić i zacząć już szukać konkretnych rozwiązań. 

Aby sprostać wymaganiom Zielonego Ładu są potrzebne inwestycje w gospodarstwach. Tu kłania się rolnictwo precyzyjne, nowe typy opryskiwaczy, aplikatorów, rozwój cyfryzacji. Rolnicy muszą porzucić rutynę i poszukać dla swoich gospodarstw takich możliwości, które pozwolą od nowa zbilansować im produkcję rolniczą. Wygrają ci rolnicy, którzy się sprawnie dostosują. 

Co oferuje teraz rynek, jakie są trendy w rolnictwie? Czego szukają rolnicy? 

Niestety nie wszystkie rozwiązania są w zasięgu ręki i w zakresie możliwości inwestycyjnych zwłaszcza mniejszych gospodarstw. Jak dążyć do precyzji w ochronie w przypadku małych i średnich producentów rolnych?

O tym między innymi będzie mówił podczas debaty Marcin Mucha dyrektor, Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Marcin Mucha  zwróci także uwagę w swoich wypowiedziach na najnowsze wyniki raportu Polityka Insight. Jest to raport, który przy współudziale naukowców, ekspertów mówi o przeprowadzonej analizie dotyczącej skutków Europejskiego Zielonego Ładu dla Polski.

Ciekawy jesteś wyników tej ekspertyzy?  Weź udział w Konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, która odbędzie się 3 listopada br. w Warszawie. Przed wydarzeniem niezbędna jest rejestracja. 

>>> Zarejestruj się już dziś

>>> Pełna agenda