Jak przyznaje podczas rozmowy Marcin Kanownik  menedżer ds. upraw rolniczych firmy Innvigo zanotowano wzrosty cen na poziomie kilku – kilkunastu procent.

- I tu należy liczyć się z tym, że te wyższe ceny będą się utrzymywać w całym sezonie 2023. To wynika ze wzrostu inflacji i wzrostu kosztów waluty, a większość komponentów jest sprowadzana ze strefy euro lub dolara. Wszystko zatem wynika z ogólnych wzrostów kosztów produkcji środków ochrony roślin - mówił Kanownik w czasie konferencji: Kierunek Innowacja.

Czy wszystkie śor będą dobrze dostępne?

- Moim zdaniem, z perspektywy naszej palety, naszych produktów wszystko powinno być dostępne w pełnym asortymencie. Jedynie co czego możemy się spodziewać to niewielkich przesunięć w czasie, możemy oczekiwać na poszczególne komponenty, aby dokonać właściwej formulacji, ale to będzie głównie przesunięcie jak już to w czasie i nie sytuacja, że danego produktu czy też substancji będzie w ogóle brakowało - ocenia Kanownik. 

A czy rolnicy mają śor na sezon? Czy jeszcze zwlekają z zakupami? 

Zdaniem Kanownika mamy rolników podzielonych na dwie grupy. Pierwsza kupiła śor w okresie listopada i grudnia. Oczywiście nie całość, tylko część. Druga część rolników, czekają do ostatniej chwili na podjęcie decyzji o wyborze technologii ochrony. Czyli plantatorzy będą kupowali na bieżąco tak jak będzie postępował rozwój sytuacji polowej i okresu wegetacyjnego, co również jest w pełni uzasadnione, gdyż wówczas można zdefiniować zagrożenie i zaproponować dobre rozwiązanie.

- Trudno stwierdzić w czy miotła zbożowa będzie „wychodziła” po zabiegach jesiennych, czy też nie. Takie kupowanie czasami na zapas nie zawsze może być trafione. Jedno jest pewne w przypadku preparatów fungicydowych tu oczywiście można w ciemno założyć, ze te minimum dwa zabiegi zawsze w zbożach trzeba wykonać, trzeci – to już w zależności od sytuacji pogodowej - komentuje ekspert na koniec. 

Nie mogłeś wziąć udziału w konferencji? Dostępne są retransmisje.