21 czerwca 2023 r. odbyło się spotkanie polowe Innvigo w Urbanowicach. Prezentowano na nich efekty działania środków ochrony roślin z palety firmy. Pisaliśmy już w artykule poniżej o nowościach produktowych, konkretnie herbicydach zbożowych, teraz przyszedł czas na kolejne dwa, które mają się wkrótce pojawić na rynku. Ale wcześniej kilka słów o przebiegu pogody.

Fungicyd w rzepaku

Pola w Urbanowicach zlokalizowane są w rejonie, który w tym roku nie borykał się z niedoborami wilgoci na ostatniej prostej przed żniwami, czyli w czerwcu. Tam rozkład i ilość była bardzo korzystna, co było widać po plantacjach. Gleby też na których prowadzone było spotkanie „zrobiły robotę”, bo są one klasy III, a nawet II.

- Opadów deszczu było dość dużo w stosunku do reszty Polski. Przebieg pogody był taki jak wszędzie. Zima była dość długa, bo do około kwietnia borykaliśmy się z niskimi temperaturami. Na niektórych poletkach, w których testowaliśmy technologie ochrony herbicydowej wiosennej mieliśmy problemy z wykonaniem tego zabiegu ponieważ pogoda przez długi czas na to nie pozwalała – mówił nam Michał Filipowski z Innvigo.

Więcej na ten temat w wideo poniżej.

Filipowski podał też informacje na temat nowości rzepaczanej w ofercie firmy. To Durango 375 SC, który zawiera dwie znane substancje czynne takie jak paktobutrazol i difekonazol. Ma działanie zwalczające choroby grzybowe m.in. suchą zgniliznę kapustnych, ale też regulujące wzrost i rozwój rzepaku. Polecany jest jesienią w fazie BBCH 14-16 w dawce 0,3 l/ha, a wiosną w fazie BBCH 30-55 w dawce 0,35 l/ha.

Wśród korzyści aplikacji tego produktu, Filipowski wymienia lepsze przezimowanie rzepaku, mniejsze ryzyko wymarznięć, czy wzmocnienie kondycji roślin. W okresie wiosenno-letnim z kolei m.in. rozwój rozgałęzień bocznych, równomierne kwitnienie i dojrzewanie, czy zmniejszenie podatności na wyleganie.

Zaprawa zbożowa

Ostatnią nowością tegoroczną ma być zaprawa Gamelon 100 FS.

- Firma Innvigo posiadająca bardzo szeroki zakres środków ochrony roślin. W tym roku poszerza swoją ofertę zaprawową. Dotychczas posiadaliśmy trzy zaprawy nasienne do zbóż. W tej chwili wprowadzamy czwartą zaprawę – Gamelan – powiedział nam podczas Dnia Pola Jacek Dorna z Innvigo.

Gamelan 100 FS bazuje na protiokonazolu, substancji z grupy chemicznej triazoli, która należy do inhibitorów biosyntezy steroli – inhibitorów demetylacji SBI-DMI (wg FRAC grupa 3). Jej mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy ergosterolu niezbędnego do budowy ścian komórkowych grzybów. Zaprawa ma zapobiegać występowaniu takich chorób jak: śnieć cuchnąca pszenicy, głownia pyląca pszenicy, głownia źdźbłowa żyta, zgorzel siewek czy pleśń śniegowa zbóż i traw.

Dorna podkreślił, że można nią zaprawiać materiał siewny pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta ozimego.