Warunki temperaturowe pozwalają już na siew roślin bobowatych, w tym grochu i łubinów. Minimalna temperatura dla kiełkowania nasion wynosi 1-2 st. C.

Bezpośrednio po siewie warto się decydować na stosowanie herbicydów doglebowych. W przypadku tych preparatów ważne, by je stosować na świeżo doprawioną glebę o dobrej wilgotności, co jest podstawowym warunkiem ich skutecznego działania. W przeciwnym razie ograniczona zostanie możliwość pobierania substancji czynnej z gleby. 

Jakie preparaty można zastosować?

Jak widać z powyższego zestawienia do wyboru mamy zaledwie 5 substancji czynnych. W etykietach preparatów na nich opartych, może odnaleźć takie zalecenia:

chlomazon - środek stosować bezpośrednio po siewie, na starannie uprawioną (bez grud) glebę.

pentimentalina- opryskiwać bezpośrednio po siewie, najpóźniej do 3 dni (BBCH 00-01) na glebę wolną od chwastów. Nasiona wysiewać na jednakową głębokość, nie mniejszą niż 4-5 cm.

aklonifen - środek stosować bezpośrednio po siewie, ale przed wschodami rośliny uprawnej na starannie uprawioną glebę.

prosulfokarb – środek stosować do 5 dni po siewie (BBCH 00-02), groch wysiewać na głębokość nie mniejszą niż 3-5 cm.

chlomazon + pentimentalina - groch wysiewać na głębokość co najmniej 25 mm, w odleżałą glebę. Środek stosować bezpośrednio po siewie, na wilgotną, starannie uprawioną glebę bez grud i nierówności. Nie stosować, gdy kiełek znajduje się bliżej niż 13 mm od powierzchni. Niestosować, gdy gleba jest przesuszona.

pendmetalina + dimetenamid-P - środek stosować przed wschodami roślin, najlepiej bezpośrednio po siewie lub powschodowo do fazy 3 międzywęźla na pędzie własciwym (BBCH 10-33).