Dikwat to kolejna znana i popularna substancja czynna, która będzie wycofana z rynku. Komisja Europejska nie odnowiła jej zatwierdzenia.
Po tiuramie i propikonazolu, dikwat to kolejna substancja, której wkrótce rolnicy nie będą mogli używać na swoich polach.
Dzieje się tak na podstawie Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1532 z 12 października 2018 r.
- Państwa członkowskie cofają zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające dikwat jako substancję czynną najpóźniej do dnia 4 maja 2019 r. – czytamy w rozporządzeniu.
Dodatkowy okres na zużycie zapasów przyznany przez państwa członkowskie zgodnie z art. 46 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 musi być możliwie najkrótszy i upływać najpóźniej 4 lutego 2020 r. Z kolei koniec okresu wyprzedaży to 30 listopada 2019 r.
Przypominamy, że dikwat został wprowadzony na rynek w 1958 r. Należy on do grupy chemicznej bipirydyle.
Jest to nieselektywna substancja czynna wykorzystywana do zwalczania chwastów i desykacji niektórych upraw np. rzepaku. Jak działa? Przenika przez liście, łodygi i zdrewniałą korę. Następnie transportowana jest ksylemem. Dikwat działa kontaktowo, nie przez glebę. Podczas procesu fotosyntezy dochodzi do uszkodzenia ścian komórkowych i cytoplazmy.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)